18 Yaşında Araba Kiralama

18 Yaşında Araba Kiralama

Genel Kültür Çağrı Sevgi 247 Okunma

18 Yaşında Araba Kiralama

18 yaşında araba kiralama mümkün mü? Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız mümkün değil. Çünkü bu takdirde 18 yaşına yeni adım atmışsanız yani kanunen 17 yaşı bitirmiş iseniz maalesef araç kiralama koşullarını taşımıyorsunuz demektir. Araba kiralamak için kişilerin 21 yaşı doldurmuş yani 22 yaşından gün almış olması gerekmektedir.

Günümüzde ulaşım için toplu taşıma tercih etmeyen kişiler kendilerine ait bir araçları olmadığı takdirde araç kiralamayı tercih etmektedirler. Araç kiralayan kişiler belirli bir kira ücreti karşılığında aracı kiralamak istedikleri süre boyunca aracı teslim alırlar ve aracı kullanma hakkı elde ederler. Ancak her isteyen araç kiralayamaz. Araç kiralamanın belli başlı şartları ve kiracıların dikkat etmesi gereken belli hususlar bulunmaktadır.

Araç Kiralama Şartları Nelerdir?
Öncelikle 18 yaşında araç kiralama şartları diye bir durum söz konusu değildir. Eğer 21 yaşı bitirmişseniz bu durumda sözleşme ve araç teslim formunun kullanıcı tarafından imzalanması şarttır. Araç kiralayabilmek için; ekonomi grubundaki arabalar için 21 yaş ya da  üzeri olmak ve 1 yıl ya da üzeri süreli sürücü belgesi sahibi olmak, orta gruptaki arabalar için 25 yaş ya da  üzeri olmak ve 2 yıl ya da üzeri süreli sürücü belgesi sahibi olmak, üst gruptaki arabalar için araba kiralama yaş sınırı 28 yaş ya da  üzeri olmak ve 5 yıl ya da üzeri süreli sürücü belgesi sahibi olmaktır. Kiralayan kişinin kendine ait bir kredi kartının olması gerekmektedir. Araba kiralama süresinin en az 24 saat olması gerekmektedir. Aracı kiralayan kişi dışında bir kişi de kullanacaksa sözleşmeye kimlik bilgilerinin eklenmesi ve ek sürücü ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Aracın yurt içinde kullanılması gerekmektedir yani yurt dışına çıkış yasaktır. Sigorta kapsamı dışında araca zarar verildiği takdirde zararın ödenmesi gerekmektedir. Aracın kira süresi sonunda alındığı gibi teslim edilmesi gerekmektedir. Araç teslim alındığı an kiralama ücretinin ve ileride çıkabilecek ekstra masraflar için belirlenmiş blokaj yani provizyon bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Ekstra bir masraf çıkmadığı takdirde aracın iadesinin ardından bu blokaj bedeli kullanıcıya iade edilmektedir. İnternet üzerinden kiralama rezervasyonu yapılmışsa rezervasyonun ücretsiz iptali için en geç 6 saat öncesinden iptal işleminin yapılması gerekmektedir. Bu genel şartlara uyulduğu takdirde araç kiralayan kişiler sorun yaşamayacaklardır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?
Araba kiralama şirketleri konusunda hizmet veren kurumsallaşmış şirketlerden kiralama işlemi yapılmalıdır. Araç kiralama sözleşmesi dikkatlice okunmalıdır ve öyle imzalanmalıdır. Sözleşme imzalanmadan merak edilen her husus sorulmalıdır. Sigortanın ne tür kazaları ve hasarları kapsadığı iyice öğrenilmelidir. Kullanıcı sorumluluğunda olan hususlar iyi bilinmelidir. Kira süresi boyunca araca gereken dikkat ve özen gösterilmelidir. Araç kiralama sözleşmesi koşullarına uyularak araç kullanılmalıdır. Araç ile ilgili bir sorun yaşandığı takdirde derhal firmayla irtibata geçilmelidir. Kullanıcıların firmayla maddi ya da hukuki açıdan problem yaşamaması için bu hususlara dikkat etmesinde yarar vardır.

Dilerseniz Patinajın Arabada Açtığı Zarar yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir