2017’de Açılan Üniversite Bölümleri

2017’de Açılan Üniversite Bölümleri

Genel Kültür Çağrı Sevgi 47 Okunma

2017’de Açılan Üniversite Bölümleri

2017 yılının gelmesi ile birlikte üniversite tercihi yapacak olan öğrencileri tatlı bir telaş sarmaktadır. Tercih edilecek olan bölümler öğrencilerin geleceğini şekillendireceğinden dolayı bölüm tercihinin buna bağlı olarak yapılması gerekmektedir. Bu sayede öğrenci dilediği mesleği yapmakta ve severek para kazanmaktadır. Bu kapsamda her yıl daha çok öğrencinin öğrenim görebilmesi adına üniversiteler farklı bölümleri bünyelerine dâhil etmektedir. Örneğin öğrencilerin istediği bölüm yaşadığı şehirde bulunana üniversitenin kapsamına alındığında bu sayede öğrenci herhangi bir şehir değişikliği yapmadan rahatça okuyabilme avantajına sahip olmaktadır. Bu da hem öğrenci hem de ailesi için avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle tercih yaparken üniversitelere eklenen bölümlerin gözden geçirilmesi tavsiye edilmektedir.

Yeni Açılan Üniversite Bölümleri

Üniversitelerde yer alan bölümlere bakıldığında sağlıktan edebiyata, matematikten tıbbi sekreterliğe kadar pek çok bölüm yer almaktadır. Bölüm çeşitliliğinin artması öğrenciler için hem avantaj hem de dezavantaj sağlamaktadır. Bu nedenle bölüm tercihi yaparken tercih edilecek olan bölümlerin olumlu ve olumsuz yönlerini karşılaştırarak doğru bir şekilde karar vermek fayda sağlamaktadır.

Üniversitelere yeni açılacak olan bölümleri tercih ederken öğrencilerin öncelikle o bölümü isteyip istemediklerine karar vermeleri gerekmektedir. Seçilecek olan bölüm öğrencilerin geleceklerini şekillendireceğinden dolayı bu konuda bilinçli davranmak önem taşımaktadır. Bu sayede yeni açılan bölümlerin sağladığı puan avantajından yararlanarak doğru bir üniversite tercihi yapılabilmektedir.

Üniversitelere Yeni Açılan Bölümler

Her yıl olduğu gibi 2017 yılında da üniversitelere yeni kurulan bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerin yeni sıra üniversitelere dâhil olan yeni fakülteler ve meslek yüksekokulları da yer almaktadır. Bu kapsamda üniversiteler her yıl gelişme göstermektedir.

Üniversitelerde yeni açılan bölümlere bakıldığında bunun örneklerinden biri Harran Üniversitesi’nde öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. 2017- 2018 öğretim yılı için üniversiteye beş tane yeni bölüm eklenmiştir. Bunlar mühendislik fakültesine eklenen Harita mühendisliği bölümü, Hilvan meslek yüksekokuluna eklenen iş sağlığı ve güvenliği, Birecik meslek yüksekokuluna dâhil edilen Bilgisayar programcılığı ve yine aynı okula açılan halkla ilişkiler ve tanıtım, Viranşehir meslek yüksekokuluna açılacak olan çocuk gelişimi bölümü gibi bölümler olarak bilinmektedir.

2017 Yeni Üniversite Bölümleri

Özellikle tercih dönemlerinin gelmesi ile birlikte öğrenciler için üniversitelerde yer alan bölümler ve kontenjanları merak konusu olmaktadır. Bu kapsamda 2017 yılında açılan üniversite bölümlerine bakıldığında tıp bölümünün çeşitli üniversitelerin kapsamına dâhil edildiği görülmektedir. Tıp bölümünün açıldığı üniversiteler Aksaray üniversitesi, Amasya üniversitesi, İzmir ekonomi üniversitesi, Kastamonu üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir üniversitesi, Uşak üniversitesi olarak belirtilmektedir.

Tıp bölümünün yanı sıra Konya Necmettin Erbakan üniversitesine de hukuk bölümünün açıldığı görülmektedir. Bu ve buna benzer pek çok bölüm ve üniversitede 2017 yılı itibariyle çeşitli güncellemeler yapıldığı görülmektedir. Dolayısıyla tercih dönemlerinde yeni açılan üniversite bölümleri güncellemelerinin takip edilmesi öğrenciler için fayda sağlamaktadır.

Dilerseniz En Çok Kullanılan Uygulama Yazılımları Nelerdir? yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir