AFK Ne Demek? AFK Teriminin Anlamı

AFK Ne Demek? AFK Teriminin Anlamı

Teknoloji Abdullah Ergün 113 Okunma

AFK Teriminin Anlamı

Günümüzde birçok online oyun oynanmaktadır ve bu online oyunlar arasında çeşitli kısaltmalar ve şifreler kullanılmaktadır. Paylaşmış olduğumuz bu yazımızda AFK terimlerinden ve bu terimlerin neler olduğundan bahsetmekteyiz. AFK terimi oyunda hareketsiz kalan oyuncular için kullanılmaktadır. AFK teriminin anlamı ayrıca oyunu terk eden oyuncu anlamına da gelmektedir. Bu kısaltmalar sayesinde oyuncular fazla zaman kaybetmeden az kelime ile birçok şey anlatabilmektedirler. Bu sayede oyunlarına olan adaptasyonları bozulmadan ve yazı yazarken oluşabilecek saldırılardan biraz olsun kurtulabilirler.  AFK ise kullanılan kısaltmalar arasında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Online oyunlar arasında ise Metin 2, Silkroad, Knight Online, League Of Legends ve Dota 2 gibi birçok oyunda kullanılmaktadır. bu kısaltmalar ise genellikle yabancı oyuncular aracılığı ile birlikte ülkemizde oynanan online oyunlar arasında kullanılmaya başlanmıştır. Bu terimler yabancı ülkeler arasında ise günlük yaşamda sıkça kullanılan kelimelerin kısaltılmalarından oluşmaktadır. AFK ise İngilizce bir kısaltmadır. AFK teriminin açılımı ise Away From Keyboard yani klavyeden uzakta anlamına gelmektedir. AFK terimi ise oyun içerisinde pek çok anlamlara denk gelmektedir. Genel olarak AFK terimi oyuncu hareket etmiyor gibi anlamlarda kullanılmaktadır. Bunun yanında ise oyun içerisine çıkan çeşitli tartışmalar sonucunda ise oyuna devam etmek istemeyen oyuncular da bu terimi kullanmaktadırlar. Kimi oyuncular ise bu terimi, bulunduğu takımda herhangi bir kişi düzgün bir şekilde oynayamıyorsa da bu terim kullanılmaktadır.

AFK Ne Demek?

League Of Legends oyununda ise bu terim ile oldukça fazla karşılaşılmaktadır. Oyuna tam olarak adaptasyon sağlayamayan kimi oyuncu karşı takıma ölerek veya hatalı hareketleri sürekli olarak tekrarlayarak takımındaki kişilerin motivasyonlarını düşürmektedirler. Bu durumlarla karşılaşan oyuncular ise oyuna devam etmek istememekte ve AFK diyerek oyunu askıya almaktadırlar. Kimi zaman ise acil bir işleri çıktığında süre belirtilerek AFK denilmektedir.

Metin 2 veya Silkroad tarzında oyunlarda ise çeşitli pazarlar kurulmaktadır. Bu pazarlar aracılığı ile oyuncular çeşitli itemleri satın alabilmektedirler. Pazar kuran oyuncu hiçbir şekilde oyun oynayamadığı için AFK durumdadır. AFK çeşitli anlamlarda kullanılmaktadır. Kimi zaman bağlantı kopukluğu olduğunda da bu terim kullanılmaktadır.

Oyunların yanında ise AFK terimi günlük yaşamda da oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır. Çeşitli sporlar esnasında oyuncu dalgın olduğu zaman veya topu kaçırdığı zamanlarda da kullanılmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir