Ağ Çeşitleri

Ağ Çeşitleri

Teknoloji erkut 47 Okunma

Donanım ve yazılım işlemlerinin tümünü veri iletişimi ve paylaşımı için oluşturan sistemlerin geneline ağ çeşitleri adı verilmektedir. Bilgisayar ağları oluşturarak sonrasında da printer gibi diğer donanımlar da bilgisayarlara bağlanmaktadır. Ağlar verilerin taşınmış olduğu farklı fiziksel ortamlara göre, farklı kullanıcı sayılarına göre işlem yapmaktadır.

Öncelikle bilinmesi gereken özellikle şirketlerde, okullarda ve üniversitelerde çok gerekli ve kullanılan sistemlerdir. Bu sayede tek bir printer üzerinden isterseniz bir çok bilgisayar bağlanarak çıktı alınabilir. Tek bir bilgisayar üzerinden bir çok bilgiye de ulaşılabilir. Bu konuda sizlere bilgileri verirken, üç başlık altında toplanarak, sizlere gerekli bilgilerin verilmesi sağlanacaktır. Böylece sizler de her konuda bilgi sahibi olabileceksiniz.

Ağ Çeşitleri Hangileridir?

Ağ çeşitleri hakkında sizlere söyleyeceğimiz sistemleri sıralayacak olursak bunlar Local Area Network denilen Lan bağlantısı, Metropolitian Area Network denilen MAN bağlantısı ve 3. olarak da Wide Area Network denilen WAN bağlantısıdır. Şimdi sizlere bu bağlantıların hangi konularda ayrıldığı ve yaptığı işlemler hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız.

LAN ( Local Area Network ) Bağlantısı: Göreli olarak yapılan işlemde küçük olan bilgisayar donanımları ile birlikte oluşturulmuş olan bir ağ bağlantı ortamıdır. 10 km.’li k bir alanı aşmadan işlem yapılıren, iletişim ortamı konusunda normal türde işlem yapılmaktadır. Genelde kullanım alanları bina ile kampüs kısımlarında kullanılmaktadır. Bazı şirketlerde de bol bol kullanlıan bir sistem olarak bilinmektedir.

MAN ( Metropolitian Area Network ) Bağlantısı: LAN Bağlantısı göz önünde bulundurulduğu zaman çok daha geniş ağlar olarak bilinmektedir. Bu yüzden de Metropolitian bağlantı ve ağ çeşitleri sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler genelde şehrin bir bölümünü kapsamaktadır.

WAN ( Wide Area Network ): MAN’dan çok daha geniş kısımları kapsamaktadır. Bunlar da kendi içlerinde ikiye ayrıldıkları gibi, aynı zamanda da, ülkelerin ve özellikle dünyanın belirli bir bölgesine kadar dağılmış olan LAN’ları bir araya bağlamaya yaramaktadır.

Kendi içlerinde ikiye ayrılan WAN bağlantılarından ilki, kuruluşa ait LAN ağlarını bağlayan, bölgesel sınırlı olan ağlar olarak bilinen Enterprise WAN olurken, diğeri ise, Global WAN olarak bilinen tüm dünyayı kaplayan farklı ağların bir arada toplanmasını sağlamaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir