Akciğerde Su Toplama Hastalığı Belirtileri

Akciğerde Su Toplama Hastalığı Belirtileri

Genel Kültür Çağrı Sevgi 72 Okunma

Akciğerde Su Toplama Hastalığı Belirtileri

Plörezi olarak bilinen akciğerde su toplama hastalığının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu sorunun nedeni tespit edildikten sonra çözümü için uğraşılmaktadır. Hemen hemen çok sayıda nedeni olan bu hastalığın nedenlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Tüberküloz iltihabından kaynaklı
  • Akciğer zarındaki virüs ve bakteri kaynaklı
  • Böbrek yetmezliği
  • Tiroit bezinin az çalışması
  • Vücuttaki protein oranının azalması
  • Diğer nedenler…

Akciğer Zarında Sıvı Birikmesi Belirtileri

Akciğer zarında sıvı birikmesinin belli belirtileri bulunmaktadır. Bunlardan biri olan göğsün yan kısmında rahatsız edici derecede oluşan ağrılardır. Akciğerde toplanan sıvı şiddetli olarak nefes darlığı da yapmaktadır. Nefes darlığının ve göğüs ağrısının yanı sıra omuz ve karında da şiddetli ağrılar görülmektedir. Ayrıca iştahsızlık, kilo kaybı, öksürük ve gece terlemeleri gibi belirtileri bulunmaktadır. eğer sizin de bu gibi şikayetleriniz varsa mutlaka kısa süre içerisinde bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir. Ciddi sorunlara neden olmadan siz de hastalığınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Akciğer Zarında Sıvı Birikmesi Hangi Yaşlarda Görülür?

Verem hastalığı nedeniyle de ortaya çıkabilecek olan akciğer zarında sıvı birikmesi hemen hemen her yaş gruplarında rastlanılmaktadır. Ancak sıklık ile genç erişkinlerde meydana gelmektedir. Pek çok nedene bağlı olarak meydana gelen bu hastalık bay bayan dinlemeden herkeste görülebilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolünde bulunmanız tavsiye edilmektedir.

Besinlere Dikkat Edilmesi Gereklidir

Besinler her ne kadar yaşam kaynağımız olsalar da bilinçsiz ve yanlış bir şekilde alındığında çeşitli sorunlar meydana getirmektedirler. Bu nedenle düzenli olarak beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca tütün ya da alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle bu hastalık saptandıktan sonra halen bu tür ürünler kullanmanız hastalığınızı olumsuz etkileyecektir. Tedavi aşamasında ve tedavi aşamasından sonraki süreçte aldığınız besinlere özen göstermeniz gerekmektedir.

Akciğerde Su Toplama Hastalığında Tedaviler

Akciğerde su toplama hastalığında tedavi yöntemleri arasında öncelikle sorunu kaynağını tespit etmek gerekir. Böylelikle soruna yönelik cerrahi ya da tıbbi müdahale ile yaklaşılmaktadır. Eğer siz de göğsünüzün sıkışmasından ve omuz veya karında geçmeyen bir ağrıdan muzdaripseniz hemen doktorunuz ile görüşüp hastalığa erken tanı koyabilirsiniz. Ayrıca gece terlemesi, öksürük vb gibi şikâyetleriniz varsa başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedende de erken tanı koymak hastalığın boyutu ile doğrudan doğruya alakalı bir durumdur. Hastalığa müdahalenin her aşamasında doktor kontrolü altında bulunmanız gereklidir.

Dilerseniz Kalbi Kuvvetlendiren Gıdalar yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir