Albert Camus – Yabancı

Albert Camus – Yabancı

Kitaplar Abdullah Ergün 107 Okunma

Albert Camus Yabancı romanıyla edebiyat dünyasında popüler olan yazarlardan biridir. Kafka’dan etkilendiği düşünülen yazar Yabancı romanında, kişinin dünyadaki yabancılaşma hissini aktarmaya çalışmıştır.

Öyküde geçen konu çok basittir ve her şeyin bir anda olup bitmesi hissini yaşatır. Bir çok kişinin sıkıcı bulduğu bu romanda, daha çok bir öykü tadı vardır. Cezayir’de geçen hikayede, bir Fransız’ın tesadüfen bir Arap’ı öldürmesi sonucunda, doğal bir süreç içindeymiş gibi ölümü beklemesi işlenmektedir. Kahramanın adını bile öğrenemediğiniz roman, kayıtsız ve duygusuz bir biçimde yaşamın tüm notalarında gezinen birinin öyküsünü ifade etmeye çalışmıştır.

Makineleşmiş insanın, her türlü duygu karşısında anlamsız kalışını anlatmaya çalışan Camus, bu romanıyla popüler olmuştur. Saçmanın kurucusu olduğu düşünülen bu yazar, Edebiyat dünyası için oldukça önemlidir.

Albert Camus Kimdir?

1913 yılında Cezayir’de doğmuş olan yazar, varoluşçuluk akımıyla ilgilenmiştir. Albert Camus Nobel ödülünü aldıktan 3 yıl sonra hayatını kaybetmiştir.

Veba, Düşüş gibi romanlarında da aynı karamsarlığı yansıtmış olan yazar, bir çok kişinin tercih ettiği Varoluşçuluk akımının etkisiyle yazdığı romanlarının dışında, bu akımla ilgili dersler de vermiştir. Veremle savaşmak zorunda kalan ve uyumsuzluk felsefesini savunan yazar, en genç Nobel ödülü alanlar yazarlar arasında bilinmektedir.

Yabancı saçmanın ve uyumsuzluk felsefesinin en önemli örneklerinden olmuştur ve bir çok dile çevrilmiş, dünyaca ünlü olmuş bir romandır.

Albert Camus - YABANCI

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir