Albert Einstein Hayatı Kısaca

Albert Einstein Hayatı Kısaca

Genel Kültür Çağrı Sevgi 119 Okunma

Albert Einstein Hayatı Kısaca

Tüm dünyaya çok büyük buluşlar armağan eden Albert Einstein hayatı aslında pek çok insan kadar klasik ve normal bir hayat olmuştur. Güney Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya gelen bu ünlü bilim insanının babasının küçük bir Elektrokimya fabrikası vardı. Ancak maddi durumları o kadar da iyi değildi.

Annesinin tüm dünyası müzik üzerine kuruluydu, özellikle piyano başında ünlü yazarların notalarını çalmak en büyük tutkusu olan bu kadın Musevi kökenli bir aileden gelmekteydi. Ancak dinsel bağnazlıktan uzaktı ve oldukça açık görüşlüydü.

Albert Einstein’ın doğduğu ilk yıllarda ki zeka gelişimi üzüntü vericiydi. Özellikle konuşma geriliği ve uzun yıllar tek bir kelime bile edememesi ailesini telaşa düşürmekteydi.

Okul Yılları

Albert, çok içine kapanık, diğer çocuklar ve büyükler ile iletişim kurmayan, okulu sıkıcı bulan, ezbere dayalı eğitim disiplinine hiçbir zaman katlanamayan ve bunu dile getiren bir çocukluk hayatı geçirmişti. Okula gitmekten asla zevk almadığı gibi çoğu zaman okuldan kaçmak için planlar yapıyordu. Orta öğrenimi okuldan oldukça kopuk geçti.

Ancak mühendis olan amcası ona geometri ve cebir öğretmeye çalışarak onu tahsil hayatına bağlı tutmaya çalıştı. Başarılı da oldu. Geometriyi öğrendikçe büyülenen Albert Einstein için hayat yeni başlıyor gibiydi.

Einstein yüksek öğrenimini güç koşullara göğüs gererek Zürih Teknik Üniversite’sinde tamamlamıştır. Ancak mezun olduğunda iş bulma sorunları ile karşılaşmıştır. Üniversitede asistan olmak istese de basit bir okulda öğretmen ile olmayı başaramaz. Uzun uğraşlar sonucu bir arkadaşı vasıtası ile Bern Patent Ofisinde bir işe yerleşir. Ancak asıl dünyasını oluşturan bilimden hiçbir zaman kopamaz.

Aradan çok uzun süre geçmeden etkisi hala günümüzde de devam eden yaratıcı dehasını tüm dünya üzerinde kanıtlar. Ve vasat geçen orta okul yıllarına inat üstün bir zekası olduğuna o yıllardaki öğretmen ve arkadaşlarına da kanıtlamış olur. 1905 yılında Annelen der Physik dergisinde yayınlanan üç tezinin de her biri, fizik tarihinde büyük bir köşe noktası ve dönüm noktası olabilecek kadar nitelikliydi.

Einstein’ın Temel İlkeleri

Ünlü deha Albert Einstein’ın bugüne kadar bulmuş olduğu tüm buluşlar ve çalışmaları temelde iki ana madde ve ilkeye bağlıydı. Bunlardan ilki ”Doğa yasaları ivmesiz hareket eden tüm sistemler için aynıdır” ve ikincisi ise ”Işığın hızı, kaynağına göre hareket halinde olsun veya olmasın, her gözlemci için aynıdır.”

İşte tüm nitelikli çalışmalarını fizik dünyasına katkılarını günümüzde hala kullanılan onlarca teorisini ve adını bu iki ilkeyi benimseyerek oluşturmuş olan bu dahi adamın, ülkemizde ve tüm dünya üniversitelerinde kitapları okutulmakta, teorileri sınav haline getirilmekte ve neredeyse tüm fizik kurallarının ve derslerinin içerisinde Einstein kuralları kullanılmaktadır. Bu anlamda bakıldığında dünya bilimine çok büyük katkısı olan bu dehanın unutulmaması gerekir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir