Aliexpress Güvenli Mi ? Aliexpress’ten Alışveriş Yapılabilir Mi?

Aliexpress Güvenli Mi ? Aliexpress’ten Alışveriş Yapılabilir Mi?

Teknoloji Çağrı Sevgi 144 Okunma

Aliexpress Güvenli Mi

Aliexpress Türk insanını, Çin’den alışveriş yapma ile tanıştıran öncü bir sitedir diyebiliriz. Bu site yeterince ucuz olduğu için sıklıkla tercih ediliyor. Peki yeterince güvenli mi?

Aliexpress’te Güvenlik

Teknik açıdan bakıldığında sitede kredi kartı ile ödeme yaparken kart bilgilerinin şifrelenmesi ve çalınma ihtimali Türk sitelerinden daha azdır diyebiliriz. Ancak siteye bir de uzman gözüyle değil de müşteri gözüyle bakarsak kullanıcılarını tedirgin ettiği bir gerçek.

Bir siteye güvenmek için her zaman önce küçük miktarlarda alışveriş yaparak başlayın. Bu alışverişlerin süreçlerini, kargo rakiplerini yaparak bir izlenim edinin ve ondan sonra güvenli olup olmadığına karar verin.

Müşteri Gözünden Aliexpress

Bu başlıkta bahsedeceğimiz hususlar güvenlik zafiyeti olmayıp müşterinin dikkatli olması gereken hususlardır.

Öncelikle sitede muhatap olunacak birilerinin olmaması çok kötü. Herhangi bir aksaklık veya problem halinde arayabileceğiniz bir müşteri hizmetleri bulunmuyor. Yalnızca bir botla görüşüyorsunuz ama İngilizceniz iyi değilse onunla anlaşmanız da çok sıkıntılı.

Diğer bir sorun sitenin dilinin İngilizce olması. Google Translate sayesinde siteyi Türkçe olarak da kullanabilirsiniz. Ancak yine de çeviri hatalarına kurban gitmeniz çok olası. İngilizceniz iyiyse burada da rahat edecekseniz.

Kargo Süreci

Sitede ürün ve kargo takibini mutlaka yapın. Bu konuda size bildiğiniz bir hatırlatmada bulunalım. Sipariş durumları detayları şu şekilde :

Awaiting Payment: Ödeme bekleniyor.

Processing Payment: Ödeme işleme alındı.

Awaiting Shipment: Satıcı bekleniyor.

Finished: Alışveriş tamamlandı.

Cancelled: Alıveriş iptal edildi.

 

İade Hali

Sitede milyonlarca satıcı var. Bu yüzden dolandırıcı satıcı ile karşılaşmanız mümkün. Böyle bir durumda süreyi takip ederek, süre sonunda dispute açmanız gerek ki hiç bir bahaneyi kabul etmeyesiniz.

Diğer bir husus ise ürün iadeleri. İade kargosu size aitse kargo ücreti ürünün fiyatını geçebilir. Ancak bazı satıcılar bunlarla uğraşmak yerine o ürünü size hediye edip, istediğiniz ürünü tekrar göndererek müşteri memnuniyeti sağlıyor. İptal edilen siparişin parası iade edilecekse bu iade 15 iş günü içerisinde yapılıyor.

Paypal

Aliexpress ödeme seçenekleri arasında yer alan bir süre önce kaldırıldı. Sebebi ise BDDK tarafından PayPal’ın kabul edilmemesi. PayPal veri tabanını Türkiye’ye getirmek istemeyince Türkiye’de kullanımı engellendi. Yani bu durum yalnızca Aliexpress için değil yerli yabancı tüm siteler için geçerli. O yüzden bu durum sitenin güvenlik koşullarını etkilemeyecektir.

Toparlarsak Aliexpress hem teknik olarak hem de müşteri  yönünden güvenli bir sitedir ancak dikkatli kullanmakta yarar var.

Dilerseniz Aliexpress Benzeri Türk(Yerli) Siteler yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir