Android’de batarya ömrünü uzatmak için önemli ipuçları

Android’de batarya ömrünü uzatmak için önemli ipuçları

Teknoloji Abdullah Ergün 86 Okunma

Son dönemde satışa çıkan Android işletim sistemine sahip amiral gemisi telefonlar gerçekten sıradışı tasarımlara ve donanım özelliklerine sahip oluyor. Ancak bu performans çoğu zaman yanında olumsuz bir özelliği de getiriyor: Düşük batarya performansı.

Daha güçlü bir işlemci, daha fazla enerji tüketimi anlamına gelebildiği için telefonların pilleri çok çabuk bitebiliyor. Bataryanın kapasitesini büyütmek için tasarımdan ve telefonun inceliğinden feragat etmek istemeyen üreticiler ise çareyi çoğu zaman yazılımsal müdahalelerde buluyor. 4G bağlantısı, arkaplanda uygulamaların açık olması, GPS, parmak izi okuyucusu ve WiFi gibi birçok yeni teknoloji bataryaların düşmanı olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak kullanıcı olarak sizin de Android telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için alabileceğiniz bazı basit önlemler var. Bu sayede çok çabuk biten telefon bataryası artık gün boyu size eşlik edebilir.

Ekran parlaklığını kısın

Gün ışığına göre otomatik ayarlanan ekran parlaklığı özelliğini aktif hale getirebileceğiniz gibi, bataryanın çok azaldığı durumlarda telefonun kapanmasını önlemek için parlaklığı en düşük seviyelere de getirebilirsiniz. Etkisini hemen hissedeceğiniz bu müdahale, pil ömrünü uzatacaktır.

Pili tüketen uygulamalara karşı önlem alın

Ayarlar uygulamasını açıp Pil menüsü altından en çok güç tüketen uygulamaları listeleyebilirsiniz. Bu listede en üst sıralarda yer alan uygulamaları ya kaldırın, ya da işiniz bittiğinde mutlaka kapatın.

GPS’i kapatın

Günün her saati GPS özelliğinin açık olmasına gerçekten ihtiyacınız var mı? Eğer harita veya navigasyon uygulamalarını kullanmıyorsanız, hayır. O yüzden bu özelliği kapatın ki diğer uygulamalar da konumunuza erişmek için GPS’i kullanıp pilinizi tüketmesin.

Gereksiz Widget’leri temizleyin

Telefonunuzun ana ekranını mümkün mertebe sade ve temiz tutun. Gereksiz widgetleri kullanmak arkaplanda sürekli olarak veri yenilenmesine yol açacağından pil tüketimini artırır. Bunu engellemenin yolu da widgetleri temizlemekten geçiyor.

Titreşimi kapatın

Telefonunuzdaki titreşim motoru her ne kadar küçük de olsa pil tüketimine doğrudan etki eder. Telefon çalarken titremeyi kapatmak istemiyorsanız en azından her tuşa basışınızda çıkan titreşimi kapatabilirsiniz.

Koyu renkli duvar kağıtları kullanın

Siyah renklerinin ağırlıkta olduğu duvar kağıtları ekranın daha az enerji harcamasını sağlayabilir. Bu da pili ömrünün uzaması demektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir