Anjiyo Nedir? ve Neden Yapılır?

Anjiyo Nedir? ve Neden Yapılır?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 93 Okunma

Anjiyo Nedir? ve Neden Yapılır?

Damar ve kalple ilgili hastalıkları açısından sorunu mevcut olan veya sorun olduğu şüphesi bulunan kişilerin damarlarına ince tüplerle girilmesi ve verilen ilaç sayesinden damarlardaki tıkanıklıkların ve diğer sorunların teşhis edilmesini amacıyla yapılan bir işleme Anjiyo denir. Anjiyo uygulaması kasık bölgesinden, el bileğinden ve kol bölgesi ki atardamar girişlerinden yapılmaktadır. Bununla kalpte, beyinde, gözlerde ve bacaklara meydana gelmiş olan sorunlar teşhis edilebilir. Yani anjiyo bir tedavi yöntemi değil tanı koyma yöntemidir. Yapılan anjiyo sonrasında herhangi bir olumsuz durum saptandığında nasıl bir tedavi uygulanacağına bu şekilde kara verilmektedir.

Anjiyo Çeşitleri

Anjiyo çeşitleri açısından farklılık gösterebilir. Bu farklılık ise sadece anjiyonun yapıldığı noktadan kaynaklanmaktadır. Koroner damar denen kalbe giden damarlara ulaşmanın 2 yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki hastanın el bileğindeki damarlardan ulaşmaktır. Buna tıp dilinde Radial Anjiyografi denmektedir. Kanama riskinin az ve kısa sürmesinden dolayı başka yöntemler gerekmedikçe hastaya bu uygulanır. Hasta bir saat içinde ayağa kalkabilir. İkinci yöntemde ise kasıkta bulunan damarlardan giriş yapılır. Bu yönteme de Kasık Anjiyografisi denmektedir. Eğer damarlardaki tıkanıklık çok fazla ise bu yöntem daha çok tercih edilir.

Anjiyonun Riskleri Var Mıdır?

Anjiyo riskleri çok nadir ortaya çıkar. Bunun ana sebebi ise uygulamadan sonra anjiyografi yapılan bölgeye yeterince baskı uygulanmaması sonucu ortaya çıkmaktadır.  Yeterince baskı yapılmayan bölgede kanamanın durmaması, baskının doğru bir şekilde yapılmaması sonucu bazı morarmalar görülebilir. İşlem sırasında işlem yapılan bölgenin, koroner damarın zedelenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilme ihtimali bulunmaktadır. Böyle bir durumda hastaya cerrahi operasyon yapılarak sorun çözülür. Bunun dışında hasta kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa kanamanın durmama ihtimali bulunmaktadır. Eğer bu hastada anjiyonun yapılması mutlak suretle gerekiyorsa yapılmaktadır. Bu gibi durumlar %3-7 arasında ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden riskleri göz önüne almamakta fayda vardır. Çünkü kalp ve damar hastalıklarının teşhisinde anjiyografi çok önemli bir etkendir. Ve geç kalmak daha sonra çok büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Hangi Durumlarda Anjiyo Yapılması Gereklidir?

Anjiyo isteyen her hastaya uygulanan bir yöntem asla değildir. Belirli durumlardan uygulanmaktadır. Peki hastaya hangi durumlardan anjiyo yapılması gereklidir? Bu durumları şöyle sıralayabiliriz; Efor testi yapılan ve sonuçlar pozitif çıkan hastalar, EKO yapıldığında kalp kasılması görülenler kişiler, kalp hastalığı olan hastalar, 5 yıl sonra kontrol amaçlı alarak bypass ameliyatı olanlar, yine 9 ay sonra kontrol amaçlı olarak stent takılanlar, 40 yaşını geçmiş ve ciddi bir ameliyat geçirecek olan hastalar, kroner arter hastalığından şüphelenilenler ve son olarak bilgisayarlı tomografisi şüpheli bulunan hastalar sayılabilir.

Anjiyo Nasıl Uygulanır?

Anjiyo olacak hastanın öncelikle uyması gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle anjiyo olacağı zamandan 4 saat öncesine kadar hiçbir şey yememesi gerekmektedir. Gözlük, takma diş vb şeyleri varsa çıkarması istenmektedir. Genelde 10-15 dakika arası sürmektedir. Yapıldığı bölgeye göre 1 saat veya 5 saat arasında hastanın durumu iyi görünmesi şartıyla taburcu edilebilir. Anjiyodan sonra işlem yapılan yerlere baskı uygulanarak kanama durdurulmuş olacaktır.  Anjiyo uygulama şekli basit bir anlatımla böyledir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir