Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne Bebek Abdullah Ergün 94 Okunma

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bebek için en sağlıklı besin kaynağı anne sütüdür. Çocuk ve anne arasındaki en güçlü bağ olan anne sütü, yeni doğan bebeğin beslenmesinde içerisinde bulunan vitaminler sayesinde mucizevi bir kaynaktır.

Yalnızca bir besin kaynağı olmayan anne sütü, bebeğin vücudunda bulunan mikroplarla da savaşabilen ve sağlığını koruyan özelliklere sahiptir. Bebeğin kapabileceği enfeksiyonlara karşı savaşan anne sütü 1 damlası içerisinde 1 milyon beyaz küre vardır. Bu hücreler mikropları etkisiz hale getirmek ve kana sızmalarını engelleme özelliklerine sahiptirler. Hem bebeğin hem de annenin fiziksel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunan anne sütü, enfeksiyon ve kilolu olmaya karşı da önemlidirler. İlerideki yaşlarda bebeğin obezite olmasına karşı faydalı olan anne sütü içerisinde mutluluk hormonunun da bulunduğu belirtilmektedir. Annenin doğum öncesi haline dönmesini kolaylaştıran anne sütü, rahmin toparlanması ve alınmış olan kiloların verilmesine de katkıda bulunur.

Anne Sütünü Saklamanın Yolları Nelerdir?

Anne sütü zaman zaman bebeğin ihtiyacından fazla gelebilmektedir. Özellikle olamayan, çalışan anneler sütünü sağabilir. Sağılmış olan süt özel süt saklama kaplarında bebeğe içirilebilir hazır halde bekletilebilir. Oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, (2-8 derece) buzdolabı buzluğunda 3 ay, dondurucularda ise 6 aya kadar bekleyebilir.

  • Dondurulmuş olan sütler oda sıcaklığında bekletilerek açılabilir,
  • açıldıktan sonra ısıtılır, ancak kesinlikle kaynatılmaz.
  • Protein yapısının bozulmaması amacıyla buzu açıldıktan sonra sütü tekrar dondurmak sakıncalıdır.

anne bebek çocuk

Kaç Yaşına Kadar Anne Sütü Verilmeli?

Anne ve bebeğe bağlı olan bu kararda Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin doğumdan itibaren ilk altı boyunca sadece anne sütü ile beslenmesini, 6.aydan sonra uygun olan ek gıdalar ile takviye yapılmasını ve en az 1 yaşına kadar bu şekilde devam edilmesini tavsiye ediyor. 1 yaşından sonra emzirmeye devam eden anneler ve 6.ay itibariyle emzirmeyi bırakan anneler de var. Bu birazda bebeğin alışması ile ilgili olsa da anne sütünün faydalarını saydıktan sonra sütten kesmek için acele etmemek gerekeceğini düşünebilirsiniz. Bunun dışında ise 2 yaşına kadar emziren anneler yavaş yavaş sütten keserek normal mamaya geçiyor.

İdeal Emzirme Süresi Ne Kadardır?

Sütün daha fazla gelmesi için öncelikle tamamını kullanmak gerekmektedir. Sık doğru emzirmek sağlık açısından doğru tercih olacaktır. Bebeğin emme isteksizliği durumunda beklenen süt artışı azalacaktır.

[quote type=”type1″]Emzirme sıklığı olarak gün içinde 8-12 aralığında olabilir.[/quote]

Emzirme sıklığı olarak gün içinde 8-12 olabilir. İlk haftalarda 3 saatten fazla uyumaması gereken bebek istediği sıklıkta emzirilmelidir. İlk günlerde emzirme süresi 40 dakikayı bulurken, zamanla ve emmeyi öğrendikçe bu süre 5 dakikaya kadar düşecektir. Daha az emzirme; süt artışını olumsuz etkilemektedir.

Yeterli derecede anne sütü almış olan bebeğin, anne sütü almayan bebeğe kıyasla çok daha sağlıklı olduğu gözlemlenmiştir. Vücudun genel sağlığını ve düzenini sağlayan anne sütü, bebeğin yeterli beslenmesi durumunda 6 aya kadar tek başına yetecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir