Arabada Redline Nasıl Yapılır?

Arabada Redline Nasıl Yapılır?

Teknoloji Çağrı Sevgi 149 Okunma

Arabada Redline Nasıl Yapılır?

Bilerek veya bilmeden yapılan hızın sonucunda motorun hasar görmesi redline ile kontrol altına alınır. Devir kesici olarak Türkçe’de karşılık bulan redline bilhassa içten yanmalı motorların hasar görmemesi üzere icat edilen bir sistemdir.
Motoru korumak üzere devir kesici parçası araçlara konulur ve bu özelliği taşıyan araçların motorunda olası hasarların meydana gelmesi önlenmiş olur. Bu sistem araç içerisinde hız çizgisinin devir göstergesindeki kırmızı çizgi altına inmemesi ile kendini belli eder.

Motorda Redline Nedir?

Motor bir dakikada maksimum krank devri döndürdüğünde bu durum motorun maksimum motor devri olarak anlamlandırılır. Gösterge panelindeki devir saatinin 2000 devirlik bölümü kırmızı şerit ile belirtilmiştir. Devir ibresi bu alana geldiğinde motor devri yükseltilmiş olmakta ve araç redlineye sokulmaktadır.
Bu devir aralığında yer alan çizgi ise motorun maksimum devri olmaktadır. Benzinli araçlarda motor devri 8 bini gösterebilirken dizel araçlarda motor devri en fazla 4 veya 5 bine dayanır. Yarış motosikletlerinde ise motor devrinin dakika baz alınarak 17000’e dayandığı görülür. Tüm bu bilgiler neticesinde böyle bir uygulama gösteren kişilein motorlarını koruma iç güdüsünde olacakları bilinir ve kişiler arabada redline nasıl yapılır sorusuna cevap arayacaklardır.
Devir Kesici

Gaz pedalına son noktaya kadar direnildiğinde motor devri tavan yapar ve motor kontrol ünitesinin yakıt enjeksiyonunu sınırladığı görülür. Bu sayede de motor devir kesiciye girer.

Dilerseniz En İyi Arabalar – Forbes 2016 yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir