Araçlardaki Fren Sistemi ve Bilinmesi Gerekenler

Araçlardaki Fren Sistemi ve Bilinmesi Gerekenler

Genel Kültür erkut 64 Okunma

Araçları kullanıyor olmamıza rağmen, araçlardaki fren sistemi ve bilinmesi gerekenler konusunda tam bilgi sahibi değiliz. Bunun için sizlere bu konuda paylaşım yapmaya karar verdik. Bu yazımızda istediğiniz her türlü bilgiyi bulabileceksiniz. Tüm detaylar hakkında sizlere gerekli bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Fren sistemi aslında sadece araçların durmasını sağlamaktadır. Ancak, içerisindeki sistemin iyi bilinmesi gerekir. Aksi takdirde istediğiniz geri dönüşleri alamayabilirsiniz. Bunun için de dikkatli hareket etmek gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere fren sisteminden çalışma düzeneğine kadar her konuda bilgi vereceğiz.

Fren Sisteminin Görevleri Nelerdir?

Seyir halinde giden aracın yavaşlamasını ve durmasının sağlayan sistemlere fren sistemi denilmektedir. Bunun yanı sıra, durdurmuş olduğunuz aracında da fren sistemi vasıtasıyla sabitlenmesi sağlanır. Bu yüzden de iki çeşit fren sistemi bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi; el frenidir. El freni sistemi aracın orta kısmında vites kutusunun yanında bulunmaktadır. Çektiğiniz durumda aracın sabitlenmesini sağlar. İkincisi ise, Ayak frenidir. Ayak freni aracın sürüş sırasında yeterli hızı aldıktan sonra, düşmesini ve aracın durmasını sağlayan sistem olarak bilinmektedir. Bu arada bu tip fren sistemleri arasında da farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle kamyon, çekici, otobüs gibi ağır araçlar için kullanılan sistem havalı fren sistemi adını almaktadır. Hava tankında bulunan su günlük olarak alınmalıdır. Motor Freni denilen sistem ise, yüksek vitesten düşük vitese geçtiğimiz sırada motorda normal olarak oluşan kompresör sistemine verilen isimdir. Egzos freni ise, Kamyon, otobüs gibi araçlarda bulunmaktadır. ABS dediğimiz sistemler direksiyon hakimiyetini sağlarken, aynı zamanda da fren tetikleme olarak bilinmektedir. Ani duruşu sağlarken, araçlardaki fren sistemi ile ilgili olarak en önemli bilgidir denilebilir.

Araçlarda Bulunan Fren Sistemi Hakkında Ek Bilgiler

Aracınızın durması için frene bastığınızda ön ve arka tekerlekler beraber durmaktadır. Fren sisteminde kullanılması gereken yağ, her zaman hidrolik yağıdır. Hidrolik fren sisteminin kontrolü de önemlidir. Eğer hava yaparsa bu durumda fren pedalı yumuşar ve fren tutmaz. Bu sebeple hidrolik yağının günlük kontrolü çok önemlidir. Fren sisteminde ayar yapılması da çok önemlidir. Bu arada eğer el freniniz tutmuyorsa bu durumda frenin teli kopmuş olabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir