Araştırma Görevlisi Nedir ve Nasıl Olunur?

Araştırma Görevlisi Nedir ve Nasıl Olunur?

Genel Kültür erkut 52 Okunma

Yüksek öğretim kurumlarında gerçekleşen araştırmalar, incelemeler ve deneylerde yer alıp yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen görevlerde yardım eden öğretim yardımcılarına araştırma görevlisi denmektedir. Araştırma görevlisi olabilmek için ders notlarınızın iyi olması ve bölümünüzde başarılı olmanız da beklenmektedir. Bunun yanında ALES ve dil sınavlarına da girilmesi gerekmektedir. İngilizce dil seviyesinin de iyi olması istenmektedir.

Araştırma görevlisi olmak için ALES sınavından %60’I ve dil sınavından %40 alınarak hesaplanmakta ve ardından sınava girmeye hak kazanınca ortalama devreye girmektedir. Yüksek lisans başvurusunda limit ise 65’dir. Akademik kariyere adımda bilgi de oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple oldukça fazla bölümle ilgili makale de okunmalı ve sektörün içinde olabilmek için takip etmelisiniz. Bu bağlamda kendi alanınızı sevmeniz gerekmektedir aksi takdirde ömür boyu bulunacağınız bu işi severek yapmanız daha mutlu olmanıza yol açar.

Bunun yanında ilk aşamada ele alınan ALES puanının minimum 70 ve İngilizce sınavı puanının da en az 50 olması gerekmektedir. Üniversitelere göre de değişen bu puan aynı zamanda yabancı dil şartının teknik seviyede olması da beklenmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir