Arı Kovanlarını Ayılardan Korumak İçin Yapılabilecekler

Arı Kovanlarını Ayılardan Korumak İçin Yapılabilecekler

Genel Kültür Çağrı Sevgi 188 Okunma

Arı Kovanlarını Ayılardan Korumak İçin Yapılabilecekler

Arıcılık, ülkemiz için oldukça önemli bir geçim kaynağıdır. Ayrıca ülkemizin iklim ve bitki örtüsü gibi özellikleri de düşünüldüğünde; Türkiye’ de üretilen ballar son derece sağlıklıdır. Bu nedenle pek çok insan arıcılığa yönelmiştir.

Türkiye’ de arıcılık zaman içerisinde gelişme göstermektedir. Üstelik son zamanlarda Türkiye’ nin dört bir tarafına yayılmıştır. Önceden bazı bölgelerde yaygın olarak yapılan arıcılık; şu an tüm Türkiye’ yi etkisi altına almıştır. Arıcılık için arılar hassas bir özene sahiptir. Ayrıca arı kovanları da son derece önemlidir. Arıların ya da arı kovanlarının en ufak bir şekilde zarar görmesi; belki de arıcılıkla uğraşan kişilere oldukça yüksek hasar sağlar. Bu nedenle arı kovanları için tehdit oluşturacak her türlü duruma önlem alınmaya çalışır.

Arı kovanları için en çok tehdit oluşturan ayılardır. Ayılar bal ile beslenmeyi oldukça seven hayvanlardır. Normal hayatlarında insanların olduğu yerde pek olmazlar. Ancak ayılar da açlıklı mücadele etmek zorunda kaldıklarında insanların yaşadığı bölgelere de gelirler. Burada onlar için en cazip besin ise arı kovanları içerisindedir. Bu nedenle ayılar, arı kovanlarına zarar verir. Arıcılıkla uğraşanlarda bunun önüne geçmek için oldukça farklı yönteme başvururlar.

Arı Kovanları Ayılardan Nasıl Korunur?

Arı kovanları ayılardan korunurken; ayılara zarar vermemek gerekir. Sonuçta ayılar da doğal hayatın bir dengesi olarak arı kovanlarına zarar verirler. Onların o sırada tek amacı karınlarını doyurmaktır. Ayrıca ayıları uzaklaştırırken onları öldürmek yasaktır. Bu şekilde bir duruma sebebiyet veren kişi de cezalandırılır. Bu nedenle zarar vermeden ayıları uzaklaştırmak için; arıcılar pek çok önlem almıştır.

Arı Kovanlarının Başında Nöbet Tutmak

İnsanlar son dönemlerde arı kovanlarını yan yana koyarak ayılar konusunda birbirlerine yardımcı olmaya çalışırlar. Bunun içinde pek çok arıcı nöbet sistemini kullanır. Her gün biri arı kovanlarının başında nöbet tutar. Böylece arı kovanlarının çevresinde insan gören ayı bu durumda korkar ve uzaklaşır. Pek çok yerde uygulanan bu yöntem ile arı kovanlarını korumak mümkündür.

Arı Kovanları Etrafına Ses Sistemi Kurmak

Ayıları, arı kovanlarından uzaklaştırmanın bir yolu da ses sistemi kurmaktır. Pek çok arıcı bu sistemi kurarak etkisini gördüğünü dile getirir. Bu sistem için arı kovanların etrafına hareket algılayıcı sensörler konulur. Ayrıca bu sensörler bir radyo gibi ses sistemine bağlanır. Ayılar yaklaşınca hareket sensörleri devreye girer ve müzik çalmaya başlar. Bu durum karşısında da ayılar korkar ve uzaklaşır. Bu sayede de arı kovanlarını korumak mümkün hale gelir.

Arı Kovanları Etrafını Elektrikli Tel İle Çevirmek

Hayvan severler tarafından ciddi şekilde eleştirilse de arıcılar elektrikli tel sistemini kullanır. Ayıları uzaklaştıracak kadar tellere elektro şok verilir. Ayılar da arı kovanlarına ulaşmak için bu tellere dokunduğunda bundan zarar görür. Daha sonra oradan uzaklaşır. Arı kovanlarını ayılardan korumak için siz de bu uygulamalara başvurabilirsiniz. Bu sayede arı kovanlarınızı kormuş olursunuz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir