Atmosfer Katmanları ve Özellikleri

  Atmosfer Katmanları ve Özellikleri

Listeler erkut 92 Okunma

Dünyayı saran gaz tabakası olan atmosfer, içinde her biri farklı görevler üstlenen gaz katmanlarına sahiptir. Atmosferde troposfer, stratosfer, mezosfer, termosfer ve ekzosfer olmak üzere toplam beş tane katman bulunmaktadır. Troposfer atmosferin yere temas eden ilk katmanıdır ve gazlar burada en yoğun haldedir. Ekvatorda 12 kilometre uzunluğundayken kutuplarda 10 kilometrelerdir. Bunun sebebi ekvatordaki havanın ısınarak yükselmesi ve merkezkaç kuvvetinin olması iken kutuplarda havanın soğuyarak çökmesi ve merkezkaç kuvvetinin olmamasıdır. Bu katman atmosferin en önemli katmanıdır. Gazların %75’i ve su buharının da tamamı bu katmanda yer alır. Hava akımlarının, nemin, yağışların, basınç değişikliklerinin ve bulutluluğun bulunduğu meteorolojik olaylar bu katmanda yer alır. Hava hareketleri de burada gerçekleşmektedir. Yerden yansıyan güneş ışınlarıyla ısınan bu katmanda her 100 metrede 0.65 santigrat derece düşmektedir.

İkinci katman stratosferde ise troposferin bir üst katmanıdır ve yatay hava hareketleri bu katmanda gerçekleşir. Su buharı olayı neredeyse hiç olmadığı için dikey hava hareketleri oluşmamaktadır. -40 ve -45 derece sıcaklık arasında olan bu katman yerden 25 ve 30 kilometre yükseklikte bulunmaktadır. Üçüncü katman olan mezosfer ise stratosferden 80 kilometre yükseğindedir. Küçük boyutlu göktaşları buralarda mevcuttur. Dördüncü katman termosfer ise mezosferden 400 kilometre daha yüksekte bulunur ve sıcaklık 200 ila 1600 derece arasında değişmektedir. Gazlar iyon halinde olduğu için iyon alışverişi çokça gerçekleşir.

Beşinci katman ekzosfer ise atmosferin en üst katıdır ve hidrojen ile helium atomlarından oluşmaktadır. Kesin sınırı bilinmemektedir ve termosferden 10.000 kilometre yükseklikte olarak Kabul edilir. Son katman olduğu için üzerinde sınır yoktur ve bu alanda uydular bulunmaktadır. Yerçekimi oldukça düşüktür ve gazlar çok seyrektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir