Bağışıklık Sistemimiz Nasıl Çalışır?

Bağışıklık Sistemimiz Nasıl Çalışır?

Sağlık - Güzellik erkut 73 Okunma

Bağışıklık sistemi metabolizma içerisinde tehdit unsuru oluşturan herhangi bir ögenin varlığını gidererek; vücut yapısına bağlı olarak kendini gösteren sistemlerin düzenli bir biçimde çalışmasında etkili bir oluşum olarak kabul edilecektir. Zehirli maddelerle beraber virüs ya da bakterilerin de vücut içerisinde yer almamasına dayalı bir faaliyet gösteren bu sistem; sürekli olarak aktif bir biçimde yer almasıyla bilinse de yaş ilerlediği takdirde birtakım bozulmalara maruz kalacaktır.

Zehirli patojenlerden hücreleri korumakla görevli olan bağışıklık sistemi herhangi bir doku ve organ içerisinde yer alsa da birincil ve ikincil lenfoid olarak da ikiye ayrılmaktadır. Birincil lenfoid organlar arasında kendini kemik iliği ve timüs gösterirken; ikincillerde ise lenf düğümleri ve dalak ön plana çıkmaktadır. Kemik iliği bağışıklık sistemi için apayrı bir önem taşımakta olup; B hücreleri, doğal öldürücü hücreler, olgunlaşmamış timosit, kan hücreleri ve trombositleri ortaya koyarak; bağışıklık sistemini meydana getirmede önemli bir rol oynamaktadır.

Bağışıklık sistemi içerisinde olan ve kemik iliği tarafından üretilmiş olan bu hücreler; her doku ve organ içerisinde yer alarak; var olan zararlı patojenlerle beraber virüs ve bakterileri ortadan kaldırmaya dayalı bir işleve sahiptir. Hücreler tarafından ortadan kaldırılan zararlı maddeler; dalak organında toplanarak; bu organın görevi dahilinde vücuttan boşaltım işlemi ile atılması işlemi ortaya çıkacak ve vücut dengesini koruma işleminde aktif olacaklardır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir