Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 10 Doğal Yöntemi

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 10 Doğal Yöntemi

Sağlık - Güzellik Abdullah Ergün 174 Okunma

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 10 Doğal Yöntemi

Vücudumuzda mukoza zarlarında yaşayan organizmalara sürekli maruz kalırız. Bu organizmaların hastalığa yol açıp açmadığına, vücudumuzun savunma mekanizmalarının veya bağışıklık sisteminin bütünlüğüyle karar verilir. Bağışıklık sistemimiz düzgün çalışıyorsa, bunu fark etmiyoruz bile. Ancak, düşük veya fazla aktif bir bağışıklık sistemimiz olduğunda, enfeksiyonların yayılma ihtimali daha yüksektir.

Bağışıklık sisteminizi nasıl artıracağınızı merak ediyorsanız, sizlere kendi imkanlarınız ile neler yapmanız gerektiğini maddeler halinde anlatacağız. Ayrıca bütün bilgiler bilim adamları tarafından onaylanmış bütün testleri yapılmıştır.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi vücudu virüslerden, bakterilerden veya yabancı maddelerden koruyan etkileşimli bir organ, hücre ve protein ağıdır. Bağışıklık sistemi, bakteriler, virüsler, parazitler veya vücuda giren mantarları gibi patojenler nötralize etmek ve uzaklaştırmak, çevreye zararlı maddeleri tanımak ve etkisiz hale getirmek ve hastalık nedeniyle değişen vücudun kendi hücreleri ile mücadele etmek için çalışan bir mekanizmadır. Bağışıklık sisteminin hücreleri kemik iliği kaynaklı olup, daha sonra periferik dokuları korumak için göç ederler, kan dolaşımını sürdürürler ve lenfatik sistem adı verilen damarların özel sisteminde bulunurlar. Bağışıklık sistemimiz düzgün çalışıyorsa, bunu fark etmiyoruz bile. Bağışıklık sistemimizin performansı tehlikeye girdiğinde, hastalıkla karşı karşıya kalırız. Bağışıklık sisteminin düşük aktivitesi, bağışıklık yetersizliğinin ciddi enfeksiyonlarına ve tümörlerine neden olur; aşırı aktivite alerjik ve otoimmün hastalıklara neden olur.

Vücudumuzun doğal savunmalarının düzgün çalışabilmesi için, bağışıklık sistemi “benlik” ve “ben olmayan” hücreler, organizmalar ve maddeler arasında ayrım yapabilmelidir. “Ben Olmayan” maddelere, bakteri, mantar ve virüs yüzeyindeki proteinleri içeren antijenler denir. Bağışıklık sisteminin hücreleri bir antijenin varlığını tespit ettiğinde, bağışıklık sistemi kendisini bilinen patojenlere karşı hızlı bir şekilde savunmak için depolanan anıları hatırlar. Bununla birlikte, kendi hücrelerimizin de yüzey proteinleri vardır ve bağışıklık sisteminin onlara karşı etkili olmadığı önemlidir. Normalde bağışıklık sistemi, bu hücrelerin proteinlerini “benlik” olarak tanımlamak için daha erken bir aşamada öğrendi ancak kendi vücudunu “benlik dışı” olarak tanımladığında buna bir otoimmün reaksiyon deniyor. Bağışıklık sistemi ile ilgili şaşırtıcı şey, vücudun zaman içinde değişen bakterilere veya virüslere karşı savaşabilmesi için sürekli adapte olması ve öğrenmesi. Bağışıklık sisteminin iki parçası vardır, doğal bağışıklık sistemi patojenlere karşı genel bir savunma olarak çalışır ve adaptif bağışıklık sistemi vücudumuzun önceden temas ettiği çok spesifik patojenler hedef alır. Bu iki bağışıklık sistemi, bir patojene veya zararlı bir maddeye karşı herhangi bir reaksiyonda birbirlerini tamamlar.

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Kaynak Gözü Almasına Ne İyi Gelir (Anında Etki Eden Yöntemler)

Bağışıklık sisteminizi nasıl tam olarak nasıl artıracağınızı öğrenmeden önce, en çok bağışıklık bozukluğunun aşırı bağışıklık yanıtı veya otoimmün bir saldırı sonucu olduğunu anlayın. Bağışıklık sistemindeki bozukluklar şunları içerir:

Alerjiler ve Astım

Alerjiler alerjenler olarak bilinen normalde zararsız çevresel maddelere bağışıklık aracılı bir inflamatuvar yanıt olup astım, alerjik rinit, atopik dermatit ve gıda alerjileri gibi bir veya daha fazla alerjik hastalıklara neden olur. Vücut, toz, küf veya polen gibi bir alerjene aşırı tepki verdiğinde, alerji semptomlarının gelişimine yol açan bir bağışıklık reaksiyonuna neden olur.

Alerjiler ve astım, her yaştan, ırktan, cinsiyete ve sosyo-ekonomik durumdan etkilenen, giderek büyüyen bir salgındır. Alerjiklere karşı bağışıklık cevabı, öksürükten ve akıcı bir burundan, anafilaksi olarak bilinen hayatı tehdit eden reaksiyona kadar hafif olabilir. Bir kişi vücuda karşı antijen geliştirdiği zaman bir maddeye karşı alerjik hale gelir ve bu maddenin tekrar tekrar maruz kalması üzerine bir reaksiyon gösterir.

Bağışıklık Yetmezliği Hastalıkları

Bir bağışıklık yetersizliği hastalığı, bağışıklık sisteminin bir veya daha fazla parçasının eksik olması ve bir tehdide karşı çok yavaş tepki vermesidir. İmmün yetersizlik hastalıklarına ilaçlar veya hastalıklar neden olabilir veya primer immün yetmezlik olarak adlandırılan bir genetik bozukluk olabilir. Bazı bağışıklık yetersizliği hastalıkları, şiddetli kombine immün yetmezlik, ortak değişken bağışıklık yetersizliği, insan immün yetmezlik virüsü / edinilmiş immün yetersiz sendrom (HIV / AIDS), uyuşturucuya bağlı immün yetmezlik ve graft versus host sendromunu içerir. Bu koşulların tümü, bazen yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara yol açan bağışıklık sisteminin ciddi bir şekilde bozulmasını sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 10 Doğal Yöntem

  1. Ekinezya

Ekinezya’nın kimyasal bileşenlerinin çoğu, önemli terapötik değeri sağlayabilen güçlü bağışıklık sistemi uyarıcı maddeleridir. Araştırmalar, en sık ekinezya yararlarından birinin, tekrarlayan enfeksiyonlarda kullanıldığında etkilerini gösterdiğini gösteriyor. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’da yayımlanan 2012 yılı bir çalışmada, ekinezyanın tekrarlayan enfeksiyonlarda maksimum etki gösterdiğini ve katılımcıların kullanarak soğuk algınlığı önlemek için koruyucu etkileri arttığını tespit ettiler. Wisconsin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2003 yılında yapılan bir araştırmada, ekinezyanın belirgin bağışıklık düzenleyici faaliyetler sergilediği tespit edildi. Birkaç kör randomize çalışma da dahil olmak üzere, birkaç düzine insan deneyini inceledikten sonra, araştırmacılar, ekinezyanın, özellikle akut üst solunum yolu enfeksiyonunun tedavisinde, immünstimülasyon da dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sağladığını belirtti. Bu nedenle bu bitkiyi tüketmeniz sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

  1. Elderberry (Mürver)

Elderberry binlerce yıldır ilaç olarak kullanılmaktadır. “Tıp tıbbı babası” olan Hipokrat bile, bu bitkinin bağışıklık sisteminizi nasıl artırabileceğinin anahtarı olduğunu anladı. Zührevi, soğuk algınlığı, grip, alerji ve iltihaplanma ile mücadele etme yeteneği de dahil olmak üzere geniş sağlık üzerinde etkileri büyüktür. Çeşitli çalışmalar, yaşlı gücün bağışıklık sistemini güçlendirme gücüne sahip olduğunu, özellikle soğuk algınlığı ve grip belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olduğu kanıtlandığını gösteriyor.

Uluslararası Tıbbi Araştırmalar Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, yaşlılık semptomlarının başlangıcında 48 saat içinde kullanıldığında özü, grip bulaşma süresini azalttı ve belirtiler ortalama dört gün önce rahatladı. Ayrıca, plaseboya kıyasla, eldivenli ekstraktı alanlarda kurtarma ilaçlarının kullanımı anlamlı olarak daha azdı. Bu nedenle bu mürverin sizlerde bağışıklık sistemini arttırmak için tüketebilirsiniz.

 

  1. Kolloidal Gümüş

Eski zamanlara dayanan gümüş, hastalıkların yayılmasını durdurmak için popüler bir çözümdü. Gümüş, tarihsel olarak geniş kapsamlı antimikrobiyal ajan olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisinde yayınlanan araştırmalar, kolloidal gümüşün aerobik ve anaerobik koşullar altında yetiştirilen bakterilerin büyümesini önemli derecede yok edebildiğini kanıtlanmıştır.

Kolloidal gümüş yararları deneyimlemek için, çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bu ek ile bağışıklık sisteminizi nasıl artırabilirsiniz? Dahili olarak bir damla gerçek kolloidal gümüşü almanız yeterlidir. Ayrıca yaraları ve enfeksiyonları iyileştirmede yardımcı olmak için deriye uygulanabilir. Daima üst üste 14 günden fazla kullanılmamasını unutmayın.

  1. Probiyotikler

Sızdıran bağırsak, besin hassasiyetlerinin, otoimmün hastalıkların ve bağışıklık dengesizliğinin veya zayıf bağışıklık sisteminin önemli bir nedeni olduğundan, probiyotik gıdalar ve takviyeleri tüketmek önemlidir. Probiyotikler, kolonun detoksifikasyonunu artıran ve bağışıklık sisteminizi destekleyen besin maddelerini sindirmenize yardımcı olan iyi bakterilerdir.

Gıda Bilimi ve Beslenme Eleştirel İncelemelerinde yayınlanan araştırmalar, probiyotik organizmaların farklı sitokin tepkilerini indükleyebileceğini önermektedir. Bebeklik döneminde probiyotiklerin eklenmesi, bağırsaktaki mukozal bağışıklık sistemini geliştirerek ve bağırsaklardaki immünoglobülin hücreleri ve sitokin üreten hücrelerin sayısını arttırarak, çocukluk çağında immün aracılı hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

  1. Astragalus Kök

Astragalus, fasulye ve baklagiller ailesinde, bağışıklık sistemi güçlendirici ve hastalık savaşçısı olarak çok uzun bir geçmişe sahip olan bir bitkidir. Kökü, Geleneksel Çin Tıbbında binlerce yıldır bir adaptojen olarak kullanılmıştır. Astragalus, en az çalışılan bağışıklık-arttırıcı otlardan biri olmasına rağmen, ilginç immün aktiviteyi gösteren bazı preklinik çalışmalar vardır.

American Journal of Chinese Medicine dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir derlemede, astragalus esaslı tedavilerin, immünosupresanlar ve kanser kemoterapötikleri gibi uyuşturucular tarafından uyarılan toksisitenin belirgin bir şekilde iyileştiğini buldukları tespit edildi. Araştırmacılar, astragalus özütünün bağışıklık sistemi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğu ve vücudun gastrointestinal enflamasyon ve kanserlerden korunduğu sonucuna vardı.

  1. Zencefil

Ayurvedik tıp, kayıtlı tarihten önce bağışıklık sisteminizi nasıl artıracak zencefil yeteneğine dayanıyordu. Zencefilin, ısıtıcı etkileri nedeniyle organlarımızda toksinlerin birikiminin parçalanmasına yardımcı olduğuna inanılıyor. Ayrıca toksinler, atıklar ve diğer istenmeyen materyali vücuttan atmaya yardımcı olan doku ve organ ağımız olan lenfatik sistemi temizlemek içinde etkilidir.

Zencefilli kök ve zencefil esansiyel yağ, immüno-beslenme ve anti-inflamatuar cevaplarla çok çeşitli hastalıkları tedavi edebilir. Araştırmalar, zencefillerin bulaşıcı hastalıkların tedavisinde yardımcı olan antimikrobiyal potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, virüsler, bakteri ve parazitler gibi bulaşıcı hastalıkların yanı sıra ısı, asit ve sigara dumanı gibi fiziksel ve kimyasal ajanlardan kaynaklanan inflamatuar bozuklukları tedavi etme kabiliyeti ile de bilinir.

  1. Ginseng

Panax cinsine ait olan ginseng bitkisi bağışıklık sisteminizi artırmanıza ve enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olabilir. Ginsengin kökleri, sapları ve yaprakları, immün homeostazı korumak ve hastalıklara veya enfeksiyona karşı direnci arttırmak için kullanılmıştır. Ginsengi, makrofajlar, doğal öldürücü hücreler, dendritik hücreler, T hücreleri ve B hücreleri gibi bağışıklık hücresinin her türünü düzenleyerek bağışıklık sisteminizin performansını geliştirir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı savunma mekanizması olarak çalışan antimikrobiyal bileşikler de vardır.

Amerikan Çin Tıbbı Dergisinde yayınlanan bir araştırma, ginseng özünün, oral yoldan verildiğinde antijen spesifik antikor yanıtlarını başarıyla tetiklediğini ortaya koydu. Antikorlar, toksinler veya virüsler gibi antijenlere bağlanır ve vücudun normal hücreleriyle temas etmesini ve zarar görmelerini önler. Ginseng’in antikor üretiminde rol oynaması nedeniyle, vücuda işgalci mikroorganizmalarla veya patojenik antijenlerle mücadele etmeye yardımcı olur.

  1. D vitamini

D vitamini, doğal ve adaptif immün yanıtları modüle edebilir ve bir vitamin D eksikliği artmış otoimmünite ile birlikte enfeksiyona duyarlılığı artırır. Araştırmalar D vitamininin bağışıklığı güçlendirmede etkili olduğu gösteriliyor. D vitamini seviyesinin düşüklüğünü artmış enfeksiyonla ilişkilendiren kesitsel birçok çalışma yapılmıştır.

Massachusetts Genel Hastanesi’nde yapılan bir çalışmada 19.000 katılımcı vardı ve düşük D vitamini seviyesine sahip bireylerin mevsim, yaş, cinsiyet gibi değişkenler için ayar yaptıktan sonra bile, üst solunum yolu enfeksiyonunu yeterli düzeyde bulgulama olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi. Bu nedenle D vitamini bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde büyük rol oynar.

  1. Myrrh (Mür)

Mür, dünyadaki en yaygın kullanılan esans yağlarından biri olan bir reçine veya sap benzeri bir maddedir. Tarihsel olarak mür, saman nezlesi tedavisinde, yaraları iyileştirmede ve iyileştirmede ve kanamayı durdurmada kullanılıyordu. Mür, bağışıklık sistemini antiseptik, antibakteriyel ve antifungal özellikleriyle güçlendirir

2012’de yapılan bir araştırmada, mürrün, bir dizi patojene karşı tütsü yağıyla birlikte kullanıldığında, geliştirilmiş antimikrobik etkinliği doğrulandı. Araştırmacılar, mür yağı anti-enfektif özelliklere sahip olduğu ve bağışıklık sisteminizi artırmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

  1. Keklik

Keklik özlü yağ, iyileşme ve bağışıklık kazandıran özellikleri ile bilinir. Antifungal, antibakteriyel, antiviral ve anti-parazit bileşiklerinden dolayı doğal olarak enfeksiyonlarla savaşmaktadır. Gıda Bilimi ve Beslenme Eleştirel İncelemeleri’nde yayınlanan 2016 yılındaki bir araştırma, antimikrobiyal aktiviteden sorumlu olan, kekikteki ana bileşiklerin karvakrol ve timol içerdiğini ortaya koymuştur.

Birkaç bilimsel araştırma, kekik yağının, B. laterosporus ve S. saprophyticus da dahil olmak üzere, bir takım bakteri izolatlarına ve türlerine karşı antibakteriyel aktivite sergilediğini bulmuştur.

 

Önlemler (Uyarılar)

Bağışıklık sisteminizi nasıl artıracağınız araştırmasında, dikkatli olun. Bağışıklık artırıcı otlar ve uçucu yağlar kullanıyorsanız, ürünlerin son derece etkileyici olduğunu ve bir seferde iki haftadan fazla süreyle alınmamasının gerektiğini unutmayın. Uzun dozlar arasında kendinize bir mola vermenin gerekli olduğunu unutmayınız.

Ayrıca, eğer hamiliyseniz, esansiyel yağları kullanırken dikkatli olun ve bunu yapmadan önce sağlık uzmanınıza ulaşın. Bitki takviyeleri gibi doğal ilaçları kullanıyorsanız, bunu doktorunuz veya beslenme uzmanınızın gözetiminde yapmak iyi bir fikirdir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir