Balıklar Hakkında 10 İlginç Bilgi

Balıklar Hakkında 10 İlginç Bilgi

Anne Bebek erkut 84 Okunma

Severek ve beğenerek tükettiğimiz balıklar hakkında 10 ilginç bilgiyi duymaya hazır mısınız? Özellikleri kadar adının da ilginç olduğu Japon balığını baz alırsak çok sayıda ve merak uyandıran nitelikleri göz önüne çıkıyor. Japon balığının Latince’de ki ismi ‘’ Pisces ‘’ olmaktadır.

Her balık gibi Japon balığı da suda yaşar ve solungaçlara sahiptir. Pullu bir vücudu olan Japon balıkları yumurta ile üreyen omurgalı canlılardır. Balıklar genel olarak yumurtalarını ağızlarını saklarlar. Japon balıkları da diğer deniz canlılarından yumurtalarını korumak için ağızlarında yumurta çatlayana kadar taşırlar.

Hatta yavru balığın yüzer hale gelene kadar annesi tarafından ağızda büyütüldüğü de görülür. Bazıların da ise diri doğum gözlenir. Dünya’nın en popüler balıkları arasında birinci sırada yer alan Japon balığının atası Sazan balığı olarak bilinir. Farklı özelliklere sahip Sazan balıklarının çaprazlaması sonucu ve balıkların genleri ile oynanması sonucu ortaya çıkmışlardır. Tip olarak Sazan balığına benzemez. Fakat karakteristik açıdan incelendiğinde Sazan balığının özelliklerini taşır.

Japon balıkları Sazan balıkları ile karşılaştırıldığında biraz daha uysal oldukları gözlenir. Sazanlar ile Japon balıkları çiftleşebilirler. Ortaya çıkan yavrular ise kırma olurlar. Japon balıklarının Dünya’da ki ismi ‘’ Chinese Goldfish ‘’ yani Çinli Altın Balık olmaktadır. Yalnızca Türkiye’de bu balıklara Japon balığı denilir. Japon balıkları 5 ila 6 ay arasında değişen bir hafızaya sahiptirler. Yani bilinen yanlışın Japon balığı 3 saniyelik bir hafızaya sahip değildir. Kendisini sürekli yemleyen kişiyi unutmazlar.

Hatta Japon balığı birkaç numara da öğrenebilir. Diğer tüm balıklarda olduğu gibi Japon balıkları için de fanusta beslenebilmesi kanısı yanlıştır. Fanuslar üzerinde balık resmi bulunmamaktadır. Ancak ne yazık ki bazı yanlış kanılar balıkların fanuslar içerisine hapsedilmesine neden olabiliyorlar. Fanus balıkların sürekli şaşı bakmasına neden oluyor ve ardından körleşme meydana geliyor.

Japon balıkları diğer balık türlerinin hepsi ile uyumlu geçinemez. Hatta kendinden küçük balıkları yutmaya çalışabilirler. Ancak yutamazlar ve boğazlarına takılan küçük balıklar Japon balıklarının ölümüne neden olurlar. Japon balıkların ilginç özelliklerinden bir diğeri balon gözlü varyetesi olmaktadır. Doğal üreyen bir balık türü olmayıp insanların genleri ile oynaması sonucu bu hale gelmiştir.

Balıklar İlginç Bilgiler

  1. Balinalar köpek balıklarından daha uzundur. Yapılan incelemeler sonucunda balinaların 15 metre köpek balıklarının ise 12 metre olduğu saptanmıştır. Bu nedenle balinalar en büyük deniz balığı olarak kayda değer nitelik taşır.
  2. Afrika ve Güney Amerika nehirleri 26 farklı cins balıklar ile doludur. Bu balık türleri en fazla 1 yıl yaşayabilirler. Nehirlerin kuraklık döneminde bu balıklar ölür. Ancak kuraklığa dayanıklı olan yumurtalarını bu nehirlere bırakırlar. Mevsimlik yağmurlar ile dolan nehirler de yumurtalar çatlar ve yeniden bu nehirlerde aynı cins balıklara rastlanılır.
  3. Sandıkbalığı ve Denizatı dışındaki tüm balıklar kuyrukları ile denizde hareket ederler. Balıkların hareket biçimi yılanların hareket biçimleri ile özdeştir. Ancak tek farklılık yılanın karada hareket etmesi balıkların ise suda hareket etmeleridir. Yılanların toprağa vücudunu bastırıp kendilerini öne doğru iterlerken balıklar da vücutlarını suya bastırıp kendilerini öne doğru iterler. Bu olaya ise Yılankavi adı verilir.
  4. Balıklar ilginç bilgiler konusuna dair merak edilenlerden biri balıklar su içer mi olayıdır. Evet balıklar yaşadıkları suyun tadına bakar. Ancak hepsi değil. Tuzlu su balıklarının su içtiği bilinen bir gerçektir. Tatlı su balıkları da su içmekten ziyade vücuduna giren tatlı suyu atmak için çaba sarf ederler.
  5. Balıklar uğultu şeklinde duyabilen canlılardır. İç kulakları vardır. Ancak bizim kadar ve diğer canlılar kadar iyi duyamazlar.
  6. Balıklarda uyur. Işıklar kapanınca balıklar da hareket etmeyi bırakır ve kumun üstüne yatarak uykuya dalarlar.
  7. Balıkların dışkısı amonyaktır. Ancak diğer canlılar gibi değil kulaklarından bu maddeyi dışarı atarlar. Amonyak balıkların kulaklarından sıvı bir madde olarak çıkar.
  8. Balıklarda var olan renkler dişi-eril ve eril-eril arasında bir iletişim şekli olmaktadır. Renkleri yönünden baskın olan balıklar karşı cinsi etkiler. Ancak eriller arasında bir nevi kavga olayını önlemek için soluk renkler ortaya çıkar.
  9. Balıkların hayatları türüne göre kısa değildir.
  10. Balıklar uyurken gözleri açık olsa da göremezler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir