Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sağlık - Güzellik Çağrı Sevgi 57 Okunma

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrısı, insanların en fazla şikâyet ettiği durumların başında gelir. Bu şikâyet türü ile insanlar çok fazla karşılaşır. Üstelik pek de hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Çünkü baş ağrısı şikâyeti çeken insanlar genellikle günlük hayatlarının da olumsuz şekilde etkilendiğini ifade ederler.

Baş ağrısı şikâyetinde olan insanlar; evde, işte ya da okulda gerekli verimi elde edemezler. Özellikle iş hayatında baş ağrısı nedeni ile çok fazla insan işlerine konsantre olamaz. Baş ağrısının da ağrı durumu insandan insana fark gösterir. Kimi insanda bu ağrı daha azdır. Kimi insanda çok fazla seviyede ağrı durumu meydana gelir.

Baş Ağrısı Nedir?

Baş ağrısı, baş ve boyun bölgesindeki damarlardan, kas ve çenelerden ya da saç derilerinden kaynaklanır. İnsanlar genellikle baş ağrısının beyindeki bir ağrı olduğunu ifade eder. Bu sadece kişilerin öyle hissetmesinden kaynaklıdır. Çünkü insanların beyninde ağrı duygusu yoktur. Bu nedenle de baş ağrısı beyinde meydana gelmez. Esas nedeni beynin çevresinde oluşan ağrıdır.

Baş Ağrısının Çeşitleri Nelerdir?

Baş ağrısının çeşitleri yaşanılan ağrı yerine göre farklılık gösterir. Baş ağrısının tek bir nedeni yoktur. Bu nedenle de kişiden kişiye farklılık taşır. Baş ağrıları genel olarak tehlikesizdir. Ancak yaşanılan duruma göre oldukça kritik bir şekilde de insanların karşısına çıkar.

Gerilim Nedeni İle Oluşan Baş Ağrıları

İnsanların en fazla yaşadığı baş ağrısı gerilim nedeni ile oluşur. Özellikle bu grupta en fazla karşılaşılan ağrı migrendir. İnsanlar için tehlike yaratmayan bu ağrılar strese bağlı olarak ortaya çıkar. Üstelik günlük yaşantıyı da fazlaca olumsuz bir şekilde etkiler.

Gerilim nedeni ile baş ağrısı yaşayan birisi; başta ağırlık şikâyeti hisseder. Boyundaki ve başlardaki kaslarda bir gerilme meydana gelir. Ancak bu ağrı aşırı şiddetli bir ağrı değildir. Stres durumuna bağlı olarak artma ya da azalma görülebilir.

Gerilim nedeni ile baş ağrısı yaşayan insanlar genellikle mükemmeliyetçi özelliğe sahip olan insanlardır. Bu kişiler biraz da stresli bir çalışma ortamı ile karşılaşırsa baş ağrısında artış meydana gelebilir. Ayrıca bunun dışında dişlerdeki çürüme durumu da baş ağrısına neden olabilir. Özellikle yirmilik dişlerdeki çürükler gerilime bağlı baş ağrısı oluşumunu sağlar.

Gerilim nedenli oluşan baş ağrısından kurtulmak için ilk önce nedeni ortaya çıkarılır. Eğer kişilik yapısından ya da aşırı şiddet durumundan kaynaklanıyor ise bu durumda kişiye terapi yapılarak sorun çözüme kavuşturulur. Eğer sorunun kaynağı yirmilik dişler için ilgili ise diş bakımı yapılarak baş ağrısında kurtulma sağlanır.

Küme Şeklinde Ortaya Çıkan Baş Ağrıları

Baş ağrısının çok şiddetli olması durumu küme şeklinde olarak adlandırılır. Bu şiddetli baş ağrılarının görülme olasılıkları çok düşüktür. Ancak nadir de olsa insan hayatına olumsuz etki gösterir.

Küme şeklinde baş ağrısı yaşayan insanlar genellikle bıçak saplanır gibi bir ağrı şikâyetinde bulunurlar. Özellikle gözler bu ağrıdan çok etkilenir. Gözde küçülme ya da yaşarma küme şeklinde ortaya çıkan ağrının en önemli belirtisidir. Bu ağrıyı yaşayan insanlarda kusma çok fazla görülür. Ayrıca ishal de ağrının sonuçları arasında insanlarda meydana gelir.

Küme şeklindeki baş ağrısı özellikle mevsim geçişlerinde kendini gösterir. İnsanlar bu ağrı esnasında bir atak gösterirler. Ağrının şiddeti ile bu atak sırasında kendini öldürme düşüncesi bile kişilerde oluşur.

Ortaya çıkan tüm baş ağrılarından kurtulmak için kişiler kendilerini mümkün olduğu kadar stresten uzak tutmalıdır. Ayrıca diş sağlığına dikkat ederek de baş ağrısını önlemek mümkündür.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir