Başından vurulmasına rağmen hayatta kalmayı başaran insanlar

Başından vurulmasına rağmen hayatta kalmayı başaran insanlar

Genel Kültür Abdullah Ergün 106 Okunma

Dizi veya film izlerken bir karakterin başından vurulduğunu görünce “Acaba ölmüş müdür?” diye sormayız bile. Çünkü beyni içinde saklayan kafa, insan hayatı için oldukça önemli bir organdır. Bir kişinin başına gelebilecek en ufak bir saçma bile hayatî tehlikeye girmesine yol açabilir. Bu yüzden kafasına mermi isabet eden insanların hayatta kalma ihtimali çok azdır.

Ancak bazı durumlarda insanlar başından vurulmuş olmalarına rağmen hayatta kalmayı başarabiliyor. Başından vurulan insanların en fazla yüzde 5’i hayatta kalabiliyor, bunların da yüzde 60’ı da tamamen sağlığına geri kavuşuyor. Kimi zaman ibret veren, kimi zaman da trajik olabilen bu insanların hikayelerini sizler için derledik.

Malala Yousafzai

Pakistanlı Malala Yousafzai, terör örgütü Taliban tarafından yönetilen Svat Vadisi’nde yaşamını sürdürürken 2012 yılında arkadaşlarıyla birlikte silahlı saldırıya uğradı. Beynine kadar ulaşan mermi çekirdeği kafatasının bir parçasıyla birlikte İngiltere’de yapılan ameliyatla alındı. Malala şuanda insan hakları aktivisti olarak hayatına devam ediyor.

Patrick Ireland

20 Nisan 1999 tarihinde 37 kişinin öldürüldüğü Columbine saldırısında canlı kurtulmayı başaran Patrick Ireland’ın hem bacağına, hem de başına kurşun isabet etmişti. Üstteki fotoğrafta SWAT ekibi tarafından pencereden çekilerek kurtarılırken görülen Ireland, merminin beynini ıskalaması sonucu gördüğü tedavinin ardından büyük ölçüde iyileşti. Fakat konuşma yetisini büyük oranda kaybetmişti, kendi ismini bile zor telaffuz edebiliyordu.

Paul Kern

Hayatımızın 3’te 1’lik bölümünü uyuyarak geçiririz. Peki ya hiç uyuyamasaydınız, bu nasıl olurdu? 1. Dünya Savaşı’nda beyninin ön lobuna isabet eden kurşun sonucu sağlığına geri kavuşan, ancak bir daha asla uyuyamayan Paul Kern’in başına gelen tam da buydu. İyileştikten 40 yıl sonra bir daha hiç uyumadı. Alkol ve hipnoz gibi farklı yöntemler de fayda etmedi.

Rus Terminatör

2000 yılında Çeçenlerle savaşan, ismi bilinmeyen bir Rus askerinin alnının tam ortasına AK-47 mermisi isabet etti. Hayatta kalmasının yanı sıra cerrahi müdahale ihtiyacı duymadan, peçeteyle mermiyi alnından aldıran Rus askerin videosu internette “Rus Terminatör” başlığıyla hızla yayıldı.

Alistair McKinney

2005 yılında 33 yaşındayken komadan uyandığında hayatta olduğuna kendisi de inanamayan Çavuş Alistair McKinney, Taliban keskin nişancısının saldırısı sonucu beynine isabet eden mermiye rağmen hayata tutunmayı başardı. Oysa doktorlar yaşama ihtimalini yüzde 0.1 olarak belirlemişti.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir