Bebeğinizi Nasıl Yatırıp Kaldırmak Gerekir

Bebeğinizi Nasıl Yatırıp Kaldırmak Gerekir

Anne Bebek Abdullah Ergün 37 Okunma

Hayatınızda ilk kez anne oldunuz.

Kucağınıza her yönüyle size muhtaç minicik bir canlı verildi. Bir yanınız bu muhteşem duygunun etkisiyle tir tir titrerken, diğer yanınız korkuyor. Kucağınızdaki mucize o kadar küçük ki neredeyse dokunmaya korkuyorsunuz. Merak etmeyin. Bebekler,  sizin düşündüğünüzün aksine göründüklerinden daha dayanıklıdır.

Ama artık siz bir annesiniz. Doğanın kusursuz döngüsü içinde içgüdüsel olarak yapmanız gerekenleri zaten biliyorsunuz. Buna rağmen bebeğinizin ihtiyaç ve beklentilerine doğru cevap verebilmek için içgüdüleriniz kadar doğru bilgilere de ihtiyacınız var. Özellikle yeni doğan çocukların yatırılması ve kaldırılması aşaması dikkat edilmesi gereken bir süreç olarak karşımıza çıkar.

Bebek

Bebeğinizin öz benlik ve öz değer duygusunun sağlıklı olarak gelişmesi, onun fiziksel ihtiyaçlarının tatmini kadar duygusal ihtiyaçlarının tatminine de bağlıdır. Bu yüzden anne ve babaların bebeklerini sık sık kucaklarına almaları ve tensel temasta bulunmaları çok önemlidir. Bu aşamada yani bebeğinizi kucağınıza alırken sakin ve sevgi dolu olmanızda yarar vardır. Çünkü bebekler negatif enerjiyi çok çabuk hissederler.

Bebeğinizi kucağınıza alırken ;

  • Mutlaka başını ve belini destekleyin. Çünkü fiziksel olarak kasları yeterince gelişmediği için henüz kendilerini dik tutacak yetiye sahip değildirler.
  • Bir elinizi belinin bir elinizi başının altına destek yaparak kaldırırken özellikle başının arkaya düşmesine engel olmalısınız.

Kucağınıza alırken onlarla konuşursanız çok daha iyi olur. Çünkü bebekler annelerinin sadece kokusunu değil sesini de tanır ,bilirler.Bu da onlara güven ve huzur verir.

Bu esnada çok endişelenmeyin. Sadece biraz dikkatli olun o kadar. Onlar tamamen size bağımlı yaşarlar. Canı yandığında sadece ağlayarak bunu gösterebilir o kadar.

Bebek 2

Bebeğinizi  yatağına yatırırken;

  • Tıpkı kaldırırken yaptığımız gibi yine belini ve başını destekleyerek  yatırın.
  • Bir elinizle bel ve poposunu kavrayarak yatağa ilk önce bu kısmının temas etmesini sağlayın daha sonra yavaşça başını yastığa bırakın.
  • Yatağın çok yumuşak olmaması gerekiyor.
  • Bebeğiniz belli bir yaşa gelene kadar mutlaka sırtüstü yatırılması gerekiyor.
  • Uzmanlar ani bebek ölümlerinin uykuda dönerek nefes yolu tıkanan bebekler olduğunun altını özellikle çiziyorlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir