Bebeğinizin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Anne Bebek Abdullah Ergün 97 Okunma

Evinizde bir düzen vardı ama bitti.

Çünkü eve bir bebek geldi ve şimdi yeni bir düzen oluşturma zamanı. Buradaki mesele bebeği mi kendi düzeninize uyduracaksınız yoksa siz mi onun düzenine uyacaksınız. Sorun şu ki yeni doğan bir bebeğin asla bir düzeni yoktur ve bunu tek başına oluşturamazlar. O yüzden kısa bir dönem kaos yani şuursuz bir düzen dönemi yaşanır fakat zamanla her şey yerine oturur.

Yeni doğan bebek ortalama kırk beş dakika uyanık kalır ve bu zaman zarfında beslenme, alt değiştirme, gaz çıkarma derken tekrar uyumaya hazırlanır.

Uyuyan Bebek

Eğer bebeğinizin uykusu geldiği anda yatağına yatırırsanız hemen o anda uyuyacaktır. Ancak kucakta biraz daha uzun tutar oyalanırsanız bebeğiniz  ağlamaya başlar ve yatağa gitmek de istemez. Burada zamanlama çok önemlidir. Tam uykusu geldiği zamanı iyi takip ederseniz sizi hiç yormadan hemen uykuya dalacaktır.

Annelerin düştüğü en büyük yanılgı şu ; Sürekli ağlayan bebeklerini meme verip sallayarak susturmaya çalışmak. Anne bebeğinin aç olduğu için ağladığını düşünür. Oysa  karnı doyan, gazı çıkartılan ve altı temiz olan bir bebek ağlıyorsa bunun sebebi büyük ihtimalle uykusuzluktur. Oysa ağlamaya başlamadan önce yatağa konsa ağlamalar zamanla azalır. Elbette ağlaması arada devam eder ama çocuğun sürekli ağlamasının tek nedeni uykusuzluktur. Anne bunu henüz göremediği için sussun diye sallar çocuk bir an uyur sonra uyanır bir daha ağlar anne bir  daha sallar.

Bunun bebeğini rahatlattığını düşünür.Bazen  bebeği memede uyuyakalınca bunu alışkanlık haline getirir ama bu defa da bebek gece uyandığında memeyi almadan uykuya geçemez. Böylece hem annenin hem bebeğin uyku kalitesi iyice bozulur.

Burada çocuğun yapısı da önemli. Bazı bebekler derin uykuya çabuk dalabilirlerken bazıları en ufacık bir seste uyanırlar. Önemli olan  bebeğinizin düzenli uyku alışkanlığına geçmesidir.

Bebeklerin uyku düzenine alışması aslında o kadar da zor değildir. Ebeveynler biraz sabırlı ve sakin oldukları takdirde  çocuk yavaş yavaş büyüdükçe gece uykuları uzayacak, gündüz uykuları azalacaktır. Bebeğin kendi uyku düzenine geçmesi için ona zaman vermek ve sabırlı olmak gerekir.

Ağlayan Bebek (3)

Bu süre zarfında:

  • Gün içinde olabildiğince uyanık tutun.
  • Uyumadan önce mutlaka karnını doyurun.
  • Uyku öncesi ılık bir banyo iyi gelir. Gece sakin bir ortam oluşturun.
  • Ani hareket ve seslerden kaçının. Televizyon açmak gibi.
  • Pijamalarını giydirin ninni söyleyin. Ya da kısık sesle bir şarkı. Müzik… Uykuya hazırlanışını törensel bir ritüel haline getirirseniz bebeğiniz uykuya daha rahat ve çabuk dalar.
  • Ağlayarak uyanırsa  yumuşak kısık bir sesle konuşarak sakinleştirin ve tekrar uyumasını sağlayın.
  • Çocuğun uyku saatlerine göre bir takvim oluşturun ama bu sizin belirlediğiniz saatlerden ziyade çocuğun doğal ritmine uygun saatler olmalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir