BEBEĞİNİZİN UYKU İHTİYACI VE SORUNU

BEBEĞİNİZİN UYKU İHTİYACI VE SORUNU

Anne Bebek erkut 42 Okunma

Genelleme olarak bakarsak, 18 aylık bir bebeğin dahi geceleyin tam olarak uykuya ihtiyacı vardır. Gün içerisinde ise iki saat uyku bebeğiniz için yeterli gelecektir. 3 yaşından sora ise 12 saatlik uyku normal olacaktır. Öğle yemeğinden sonra ihtiyacı olan uyku ne kadar faydalı ve sağlıklı olsa da çocuğunuz bu uyku sürecini kısaltmak ya da kaldırmak isteyecektir. Tabi bu sırada; geceleri artık siz olmadan uykuya alışmış olması gerekmektedir.

Güzel bir uyku öncesi rutin olabilecek şeyler yaparsanız, çocuğunuz daha rahat ve sağlıklı bir uyku uyuyabilecektir. Örneğin; süt içmesi, ılık duş alması, masal anlatmak, O’na sarılmak ve güzel bir öpücük ile uykuya motive etmek çocuğunuz içinde oldukça iyi olacaktır. Bu tür süreçlerin yaşanması çocuğunuzun uyku vaktinin geldiğini anlamasına yardımcı olacaktır.

Uyku saatlerini düzenli hale getirdiğin taktirde, hem çocuğunuz hırçın, isteksiz, uyumsuz davranışları bırakacak hem de uykusunu alarak dinlenmiş ve hırçın olmaktan uzaklaşmıştır. Çocuğunuzla atışmaya girmeden bu düzeni kurmak siz anne ve babaya düşmektedir: Bu uyku problemi çözüldüğünde eminim iki taraf içinde huzurlu ve sağlıklı bir dönem olacaktır.

Bebeğinizi kendi başına uyumaya alıştırmak ise bu sürecin daha kolaylaştırılmasına ve bebeğinize yüklediği vizyon ile kendine daha çok güvenmesini sağlayacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir