Bebek Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Bebek Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Anne Bebek Abdullah Ergün 134 Okunma

Bebeklerin saç bakımı  hem bebeğin sağlığı hem de saçlarının sağlığı açısından önemlidir. Yeni doğan bebeklerin saçı  daha sonra çıkacak olan asıl saçlarından renk ve yapı olarak farklıdır.  Asıl saçları çıkmadan önce dört aylıkken bebekler saçlarının tümünü bazen de bir kısmını kaybederler. Bebeklerin genellikle başlarını koydukları kısımda da saç dökülmesi yaygın bir durumdur.

Saçların sağlığı beslenme ile doğrudan alakalı olduğu için bebeklerin doğru beslenmesi de büyük önem taşır. Saç kökleri anne karnında oluşmaya başlayan bebeklerin saçı bir yaşına kadar 10 cm’den fazla uzar. Bebeğinizin saçlarının kimyasal ve koruyucu madde içermeyen şampuanla yıkanması önemlidir.

Bebek saçı

Ciltleri son derece yumuşak ve hassas olduğundan normal sabun ya da şampuanlar tahriş edebilir, alerjiye neden olabilir. Bu nedenle bebekler için özel olarak üretilen organik şampuan veya sabunların  kullanılması gerekir. Ancak bu şampuanların kullanımında da aşırıya kaçılmaması önemlidir. Haftada birkaç defa kullanmak yeterlidir. Bebeğin vücudu yıkanırken saçı da birlikte yıkanabilir. Diğer günlerde nemli bir bezle de silmeniz yeterlidir.

  • Yine bebeğinizin saçlarını kuruturken kurutma makinelerinin kullanılmaması gerekir.
  • Yumuşak bir havlu ile kurulamak yeterli olacaktır.
  • Saç derisine zarar verebilecek sert tüylü fırçalar kullanılmamalıdır.
  • Zaten bebeklerin saçlarını sıklıkla taramaya gerek yoktur.
  • Geniş aralıklı, yumuşak fırçalar idealdir. Bebeğin sık saçları varsa arada bir hava alması açısından düzenli olarak taranması önemlidir.

[infobox style=”alert”]Bebeklerde saç kesiminin bir yaşından önce yaptırılmaması gerekir. [/infobox]

Bebeklerde  saç kesiminin  bir yaşından önce yaptırılmaması gerekir. Eğer bebeğin saçları çok uzamışsa bir yaşına gelmeden kesilebilir. Bebeğin cildinin tahriş olmasını ve terlemesini önleme adına saçlarının kısa olmasında fayda vardır. Özellikle sıcak havalarda saçlarının uzatılması önerilmez.

Bebekleri ilk saç kesiminde korkutmamak önemlidir. İlk defasında korkan bebek ileriki yaşlarda kuaföre gitmeyi reddedecektir. O yüzden ilk kesiminde bu işi mümkün olduğunca eğlenceli hale getirmek bebeğin saç kesiminden korkmamasını sağlayacaktır. Yanına en sevdiği yiyecekleri ya da oyuncakları vermeniz bebeğinizin hoşnut bir şekilde saçını kestirmesine yardımcı olacaktır.

Bebek

Küçük bebekleriniz için başlık, bere kullanabilirsiniz ancak bebeğiniz büyüdükçe bu tip başlıkların bitlenmeye neden olabileceğini unutmayın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir