Bebeklerde Göz, Burun ve Ağız Bakımı

Bebeklerde Göz, Burun ve Ağız Bakımı

Anne Bebek Abdullah Ergün 82 Okunma

1. Bebeklerde göz bakımı

Yeni doğan çocukların gözyaşı kanalı ve gözyaşı kesesi  dar olduğu için bir yaşına kadar çapaklanma sık görülen bir durumdur. Bir yaşına gelene kadar kendiliğinden düzelir. Bebeklerimizin gözleri için herhangi bir sorun olmadığı sürece özel bir bakım yapmaya gerek yoksa da düzenli bakım şarttır.  Bebeğinizin gözlerini her gün saf suyla ıslatılmış pamukla silmeniz yeterlidir.

Çapaklanma oluştuğu takdirde kaynatılıp ılıtılmış  suyla  ıslattığımız yumuşak bir bez yardımıyla göz pınarlarından dışa doğru bir defada silinip temizlenebilir. Bunun için steril gazlı bez de kullanılabilir. Diğer gözde enfeksiyon oluşma riskine karşın yeni bir bez kullanılması tavsiye edilir. Gerektiği takdirde gün içinde 3-4 defa tekrarlanabilir.

Günlük temizliğini  yaptığınız halde bir ya da iki gözünde birden çapaklanma ya da akıntı devam ederse mutlaka çocuk doktoruna danışılmalıdır.

Bebek

2. Burun Bakımı

Bebekler sadece burunlarından nefes aldıkları için burunlarının açık olması sağlık ve solunum rahatlığı açısından önemlidir. Yeni doğmuş bebeklerin bulundukları ortam kuru olduğu için sık sık burunları tıkanabilir .Böyle durumlarda burunlarına serum fizyolojik damlalar damlatılarak nemlendirilmesi  sağlanabilir. Her bir burun deliğine birkaç damla damlatılması yeterli olacaktır.

Diğer yandan bebekler sürekli yattıkları için burunlarındaki sıvılar genizlerine doğru akarak oraya yapışır ve bu da nefes alışverişlerinin hırıltılı olmasına neden olur. Böyle zamanlarda burnuna tuzlu su uygulaması yapılırsa hem burun sıvısının genize yapışması önlenebilir hem de kurumuş kabuklaşmış sümüğün yumuşatılması sağlanır. Yumuşak, pamuklu bir bez ya da mendil ile dıştan görünen kurutlar alınabilir. Burundaki tıkanıklık çok fazla ise burun aspiratörleri kullanılarak temizlenebilir.

Bebek

3. Ağız Temizliği

Tıpkı göz ve burunlarda olduğu gibi bebeklerin ağız bakımının da her gün düzenli olarak yapılması gerekir. Bunun için her gün kaynatılıp ılıtılmış suya temiz bir tülbent batırarak ağzının içini temizleyebilirsiniz. İçtikleri sütten ötürü dil üstleri beyazlaşmış olabilir. Bunun için yine  günde bir kez kaynatılıp ılıtılmış suya ıslatıp  parmağınıza sardığınız tülbent yardımıyla  temizleyebilirsiniz. Yumuşak hareketlerle dil üstü, yanak içlerini ve diş etlerini silebilirsiniz.

Eğer bebeğinizde pamukçuk oluşmuşsa bir bardak kaynayıp soğumuş suya bir çay kaşığı karbonat ekleyin  ve bu suyla ıslatılmış tülbent yardımıyla ağız içini temizleyin. Karbonatlı su bebeğin ağzında pamukçuk oluşmasını önleyecek alkali bir ortam yaratır.

Bebek

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir