Bebeklere İlk Olarak Hangi Gıdalar Verilir

Bebeklere İlk Olarak Hangi Gıdalar Verilir

Anne Bebek Abdullah Ergün 15 Okunma

Bebeğiniz ilk birkaç hafta tahıllara alıştıktan sonra artık bebek gıdalarının geniş dünyasına hazırdır. İster marketlerden hazır gıdaları alın, isterseniz kendiniz hazır­lamayı tercih edin soru hep aynıdır: bebeğinize gıdaları doğru olarak hangi düzende (sebzeler mi, meyveler mi yoksa et mi önce başlanmalı) vermelisiniz ve eğer çocu­ğunuz önüne koyduklarınızla hiç ilgilenmezse ne yapa­caksınız?

En İyiyi En Sona Saklamak

Meyvelerden Önce Sebze?

Ebeveynlik ve beslenme dünyasında bebeklere ilk ola­rak meyvelerden önce sebzelerin verilmesi konusunda yazılanlara dayanarak, siz de bebeğinize ilk vereceğiniz gıdaya karar vermenin çok büyük bir önemi olduğunu düşünebilirsiniz. İddia edilen; bu ikisinden daha tatlı olanı (yani meyveler) önce başlanırsa bebeğinizin tatlı­lara göre bir damak zevki kazanacağı ve bunun da daha sonra sebzelerin tamamını reddetme olasılığını artıraca­ğıdır. Gerçek hayatta uygulamada ise bunun gerçek olmadığını saptadık. Eğer bebeğinizin yapısında armu­dunu bezelyeye tercih edeceği yazıyorsa, ilk önce ona ne verdiğiniz, her ikisini de bebeğinize vermeye devam etmeyi hatırlamanız kadar önemli olmayacaktır.

Bebek Yemek

Et Konusuna Gelince

Bebeğinizin gıdalarını hazırlarken size muhtemelen et­ten önce sebzelerin ve meyvelerin verilmesi gerektiği söylenmiştir. Ancak Amerikan Pediatri Akademisi’nin en son önerilerine göre, demir içeren gıdaların (yani etin) beslenmede erken başlanması iyi bir fikirdir. Bu da daha önceki uygulamalardaki gibi etin sıralamaya geç konul­masına gerek olmadığı anlamına gelir. Sebze ve meyve­lerde iyice uzmanlaşana kadar birkaç ay beklemektense, oyun başlar başlamaz ete de kabul edilmesi (ya da red­dedilmesi) için eşit şans tanınmalıdır.

Ne Yiyorsanız Osunuz

Tamam, tam kelime anlamıyla bebekler yediklerine dönüş­memektedir. Ancak böyle olabileceklerinin farkında olmak iyidir ve bazen bebekler sık tükettikleri yiyeceklerin rengini almaya başlarlar. Özellikle sarı, portakal rengi ve hatta yeşil sebze seven bebeklerin cildi portakal rengi parıldamaya baş­layabilir. Havuç, kayısı, kabak, yeşil yapraklı sebzeler, yer el­ması ve tatlı patateste bulunan beta karoten, bebeğin ellerini, ayaklarını ve yüzünü esrarengiz bir şekilde açık portakal to­nuna değiştirebilir. Beta karotenin gözdeki beyazlığın rengini değiştirmemesi bir şanstır ve bu sebzelerin yaptığı renk deği­şikliğini, sarılık hastalığının yaptığı sararmadan ayırmaya yar­dımcı olur. Bu gıdalan kesmekle ve biraz da sabırla bu başarılı sebze renk değişikliği, orijinal haline dönmektedir.

Bebek

İtirazla Başa Çıkmak

Bebeğinizin bazı gıdalardan hoşlanmadığını saptarsanız -ki kesinlikle başınıza gelecektir- beslenme listenizden bu gıdaların üzerlerini kalıcı olarak silmeyin. Bunun ye­rine onları bir kenara bırakın ve daha sonra onlara bir şans daha verin. Bebeğinizin altıncı ayında reddettiği gıdayı, 1 ya da 2 ay sonra ağzını açarak karşıladığını gö­rünce şoke olabilirsiniz. Püre halinde bir karşımın içinde gelen menüdeki özel bir gıdaya karşı ilgi duymuyor olması biraz daha büyüyünce; taze, konserve ya da don­muş halde gelince de bu gıdadan hoşlanmayacağı anla­mına gelmez. Bebek, kıvamlı gıdaları benimsemeye baş­lar başlamaz, bebek karışımlarım bir kenara bırakarak yerine sofradaki yumuşak yiyeceklerden vermeye başlayabilirsiniz.

Kendi Kaşığını Tutmak: 2 Kaşık Yaklaşımı

Küçük çocuklar bile sizin tarafınızdan kaşık ile beslenmeye karşı çıkarlar. Bunun yerine sorumluluğu kendilerine alıp, kendilerini beslemek isterler. Eğer çocuğunuz kendini besleme yeteneğini kazanmadan önce kaşık kullanmak istiyorsa yapabileceğiniz şey ona sivri olmayan plastik kaşıklar vermektir. Bu sayede hem kendini besleme koordinasyonunu kazanacak hem de size zorluk çıkarmayacaktır. İlk zamanlar bu işi yapmakta zorlansa da sorumluluk almaktan mutlu olacaktır. Ve yemeğini yerken sizi daha az yoracaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

“Bebeklere İlk Olarak Hangi Gıdalar Verilir” üzerine 1 yorum

  1. O an, aşık hastanede doğum verildi ve iki günlük kız bebek ona dikkat çekmek için sevgi dolu bir aileye ihtiyacı var.

    Saygılarımızla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al