Beethoven 9. Senfoni Piyano Notaları

Beethoven 9. Senfoni Piyano Notaları

Genel Kültür erkut 74 Okunma

Beethoven, tüm dünyanın hayranlık içerisinde takip ettiği bir isimdir. Bu isim çocuk yaşından itibaren başarılı çalışmalara imza atmıştır. Bu nedenle henüz daha çok küçük bir yaştayken Beethoven’ ın dünyaca bilinen bir üne sahip olacağı bilinir.

Beethoven Kimdir?

Beethoven, müzisyen bir ailede dünyaya gelmiştir. Adını büyükbabasından alan ünlü müzisyenin büyükbabası da müzisyendir. Aynı zamanda Beethoven’ ın babası da ünlü bir müzisyendir. Tüm çevresinin müzisyenlerle kaplı olması Beethoven’ ın küçük yaşta müzik ile tanışmasına neden olmuştur.

Beethoven’ ın müzikle ilk tanışması babası sayesinde olmuştur. Ancak bu durum Beethoven’ ı çok memnun etmemiştir. Çünkü Beethoven’ ın açıklamalarına göre babası oldukça sert bir öğretmendir. Beethoven’ a da müzik öğretirken son derece katı bir tutum göstermiştir. Hatta ağır çalışma saatlerinde Beethoven’ ı çalıştırmıştır.

Babası ve Beethoven gece gündüz yoğun bir tempo altında çalışmaya devam etmiştir. Hatta rivayete göre Beethoven’ ın babası, oğlunu sabah 5’ te çalışmak için kaldırırmış Bu durum gece yatana kadar devam edermiş. Pek çok kişi bunun nedenini Beethoven’ ın babasının; Mozart ve babasını örnek alması olduğunu ifade eder. Mozart ve babası birlikte konsere çıkar. Beethoven’ ın babası da oğlu ile tıpkı onlar gibi olmak ister. Bu nedenle de sıkı çalışmalar sonucunda ilk konserini henüz 7 yaşındayken verir.

Beethoven’ ın Hayatı

Beethoven’ ın hayatı sürekli olarak sıkı bir eğitimden geçer. Babasının eğitiminden sonra pek çok usta isimden ders almaya devam eder. 8. yaşında ilk bestecilik derslerini alır. Öğretmeni; Christian Gottlob Neefe tarafından derslerine devam eder. 12 yaşında ise Beethoven ilk bestesini yapar. Daha sonraki dönemlerde ise Öğretmeni Christian Gottlob Neefe’ nin asistanlığını yapmaya başlar. Bu adım Beethoven için oldukça önemli bir adımdır.

Beethoven ve Mozart

Beethoven’ ın yaşadığı çocukluk ve gençlik yıllarında Mozart oldukça önemli bir isimdir. Altın çağını yaşayan Mozart’ ın bestelerini herkes hayranlık içerisinde dinler. Ona hayran olan isimlerden biri de Beethoven’dır. Beethoven, hayran olduğu Mozart ile tanışmak için Viyana’ ya gider. Hatta Viyana’ da kısa bir süreliğine Mozart’ tan eğitim alma olanağı da bulur. Ancak bu eğitim son derece kısa sürer. Çünkü Beethoven’ ın bu dönemde annesi hastalanır. Viyana’dan dönerken Mozart onun ileride çok ses getireceğinin farkındadır.

Beethoven’ ın Besteleri

Beethoven’ ın besteleri oldukça ses getirmiştir. Bunlardan en dikkat edici olanı ise Beethoven’ ın bestelediği 9. Senfonidir. Beethoven’ ın bestelediği 9. Senfoni; günümüzde Avrupa Birliğinin’ de milli marşıdır. Siz de 9. Senfoninin piyano notaları ile bu klasik eseri icra edebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir