Bel Fıtığının Nedenleri ve Belirtileri

Bel Fıtığının Nedenleri ve Belirtileri

Sağlık - Güzellik Abdullah Ergün 74 Okunma

Artık günümüzde her insan için olmazsa olmaz olarak tanımlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığı rahatsızlığı ile ilgili tedavi yöntemlerini ve bel fıtığı nedenlerini açıklıyoruz. Günümüzde birçok insanın ağır işlerde çalışması ve kendisini çok zorlaması ile meydana gelen bu hastalık ile birlikte artık bu insanların çalışması da pek mümkün olmayacaktır veya eski gücüne kavuşamayacaktır. Eğer sizlerde bu hastalığa yakalanmaktan korkuyorsanız veya tedavilerini arıyorsanız aşağıda belirtmiş olduğumuz maddelere göz atabilirsiniz.

Bel Fıtığının Nedenleri

Günümüzde birçok insanı tutsak altına almış olduğu bel fıtığının nedenlerine göz atacak olursak;

Yük kaldırdığınız zamanlarda öne doğru eğilmek suretiyle değil ayaklarınızı açıp çömelerek kaldırmalısınız.
– Eğer çalıştığınız yerlerde sürekli oturarak iş yapıyorsanız kesinlikle ara ara 10-15 dakika dolaşmalıdır.
– Bel fıtığı alanında uzman olan doktorlara danışmadan çeşitli korseler kullanmayın veya belinize uzman olmayan kişiler tarafından tedavi uygulatmayın.
– Odanızda kullandığınız yataklarınızı çok yumuşak olarak tercih etmemelisiniz. Her zaman için sert yataklar tercih edebilirsiniz.
– Aşır kilolu insanlarda daha çok görülen bir hastalık olduğundan dolayı aşırı kilo almamaya dikkat etmelisiniz.
– Vücudunuzun karın ve bel bölgelerini sürekli hali hazır tutmak ve güçlenmesini sağlamak için spor yapmalısınız.
– Kemik gelişiminde önemli rol oynayan yüzme sporu ile ilgilenerek bu hastalıktan rahatlıkla korunabilirsiniz.
– Oturduğunuz zamanlarda sürekli olarak dik oturmamaya özen gösterin. Uzun süreli oturmanız gerektiğinde hafif belinizi kırarak ve belinizin altına bir yastık koyarak oturmalısınız.

Genel olarak bel fıtığının nedenleri bu şekildedir. Eğer sizlerde bu rahatsızlıkla uğraşmak istemiyorsanız kesinlikle önerdiğimiz maddeleri dikkate alarak hayatınızın geri kalanını sürdürmelisiniz.

Bel Fıtığının Tedavisi

Bel fıtığında ilk olarak tedaviden önce hangi uygulamaların olacağı ölçülmek için hastalığın hangi safhada olduğu öğrenilmelidir. Bunun için de bel fıtığı tedavisi 2’ye ayrılmaktadır.

  •  Başlangıç Safhası

Bel fıtığının fıtıklaşması, diskin bacağa giden sinirlere yapmış olduğu basıncın derecesine bağlı olarak tepki göstermektedir. Eğer rahatsızlığı bulunan hastanın sadece bel ve bacak ağrısı olup, herhangi bir güç kaybı, hareket eksikliği veya uyuşukluk yoksa bu hastalık henüz ilerlememiş olup sadece başlangıç safhasında demektir. Bunun tedavisi herhangi bir ameliyat gerektirmez ve hastaya ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kas gevşetici, yatak istirahati ve ağır yük kaldırmama şartları konulmaktadır.

  • İlerlemiş Bel Fıtığı

Eğer omurilik kanalına doğru kaymış olan kıkırdak, çevresindeki kapsülü yırtıp omurilik kanalına doğru çıkmışsa kesinlikle bel fıtığı ilerlemiş demektir. Bu dönemde hasta olan kişinin bacağına gelen sinir damarlarına baskı artmış, ayakta kuvvet kaybı, refleks kaybı gibi bulgular mevcut ise kesinlikle hastaya tedavi ve ameliyat şart görülmektedir. Yapılan ameliyat sonrasında hasta belirli bir süre ağrı hissedebilir ancak bu durum doktorlar tarafından verilmiş olan kas gevşeticiler vs. gibi ilaçlar ile en az süreye indirgenebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir