Bilgisayarın Çalışma Şeması

Bilgisayarın Çalışma Şeması

Teknoloji erkut 63 Okunma

Evimizde, iş yerimizde, okulda ya da internet cafe gibi mekanlarda en çok kullandığımız teknolojinin en önemli nimeti diyebileceğimiz bilgisayarın çalışma şeması hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Çoğu zaman bizden akıllı olarak tabir ettiğimiz bilgisayarımız nasıl bir çalışma işleyişine sahip? Eğer siz de bu konuda cahil kaldığınızı düşünüyor iseniz ve bilgisayarın adım adım nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsanız bunun için en doğru yerdesiniz.

Bilgisayarlar Nasıl Bir Düzen İçinde Çalışır Hiç Merak Ettiniz Mi?

Hayatımızın hemen hemen her anının içinde yer alan ve pek çok işimizi kolay bir şekilde halletmemizi sağlayan bilgisayarlar nasıl bir şekilde çalışır hiç merak ettiniz mi? Kullanırken bir tık ile ya da bir tuşa basarak anında istediğimiz bilgi ya da yere ulaşmamızı sağlayan bilgisayarlarımızın çalışma sistemi hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımız sayesinde öğrenmiş olacak ve alt tarafı bir makine diye bahsettiğimiz bilgisayarların çalışma şemasını öğrendiğinizde siz de gözlerinize inanamayacak ve bilgisayarınızın neler neler yaptığını şaşkınlık içinde öğrenmiş olacaksınız.

Bilgisayarın Çalışma Şeması Nasıl Bir Sıra İle İlerler?

Bilgisayarın çalışma şeması nasıl bir sıra ile ilerler konusunu merak edenler için basit bir şekilde bu olayı açıklamamız mümkündür.

Bilgisayar açıldığı ve kullanıma başlandığı andan itibaren kullanıcının yani diğer adı ile user olarak adlandırılan kişinin bilgisayar sistemine girdiği bir komut ile çalışma şeması kapsamında ilerlemeye başlar. Bilgisayarı kullanan kişinin bilgisayarda yapmış olduğu herhangi bir işlem ya da basmış olduğu herhangi bir tuş veya tıklama ise bilgisayarın kendi sistemi içerisinde input yani diğer adı ile girdi olarak adlandırılır. Yani sizin bilgisayarınızı kullandığınız esnada yaptığınız her bir işlem bilgisayarın komuta merkezi için yeni bir girdi olarak algılanır. Yazdınız, çizdiniz ya da tıkladınız. Daha sonra karşınıza açılmasını istediğiniz uygulamanın açılmasını beklersiniz. İşte bu durumda da bilgisayarın process yani işlem aşamasının adımı bilgisayar tarafından gerçekleştirilir. Böylece bilgisayarınızın komuta merkezi yani bir nevi beyni diyebileceğimiz en önemli kısmı sizin girmiş olduğunuz girdiyi değerlendirir ve bunun doğrultusunda işlem aşamasını harekete geçirir.

Bilgisayarın çalışması şeması aşaması bu bağlamda son olarak output yani Türkçe karşılığı çıktı olan aşama ile tamamlanır. Bu çıktı aşaması sonucunda kullanıcının ulaşmak istediği yere erişimi mümkün olur. Aslında açıklarken ve aşamaları tarif ederken uzun bir sürece bu aşamaların yayıldığını düşünürüz. Ancak bu durum hiç de öyle değildir. Zira bilgisayarımız bu çalışma komutlarını dakikalar hatta saniyeler içinde yerine getirip bize kullanıcı olarak istediğimiz sonucu sunmaktadır.

Bilgisayar Çalışma Şeması Bize Ne Gibi Kolaylıklar Sağlar?

Örneğin programa dilleri ile alakalı bir çalışma yapmak istiyoruz. İşte bu durumda bilgisayar çalışma şeması hakkında gerekli bilgi ve birikime sahip olmak bize avantajlı bir durum sağlamış oluyor. Böylece diyelim ki bir sayı bulma programı yazacak isek bu işlemi aşama aşama şema şeklinde elde etme şansımız oluyor. Gelin bu durumu örnek üzerinden açıklayalım.

Ahmet bir sayı bulma programı yazacak kişi olsun. Burada bilgisayarın gözünden Ahmet’in yaptıklarını anlatacağız. Ahmet yani bilgisayarı kullanan kişi bilgisayar için kullanıcı yani user olan kişidir. Ahmet bilgisayara bir sayı bulma programı kapsamında 10 sayısını yazmış olsun. Ahmet’in yazmış olduğu bu 10 sayısı da bilgisayar için input yani girdi olarak algılanır. Bu sayı hesaplama programının sayının tek mi çift mi olduğunu araştıran bir program olduğunu düşünelim. İşte bu durumda bilgisayarın 10 sayısının çift sayı olduğunu araştırıp bulduğu aşama da process yani işlem aşaması olarak adlandırılır. Son olarak bilgisayar ekranında Ahmet’in karşısına yazdığınız 10 sayısı çift bir sayı şeklindeki bir sonuç çıkması aşaması ise output yani çıktı aşaması olacaktır.

Ek olarak belirtmemiz gereken hususlardan biri de process yani işlem olarak adlandırılan aşama kısmının süreç olarak da geçtiğini söylememiz faydalı olacaktır. Aynı şekilde bunun gibi son aşama olan output yani çıktı aşamasının da sonuç kısmı olduğunu ve bilgisayar ekranında karşımıza gelen ekran görüntüsü olduğunu belirtmemiz özellikle eğitim ya da iş hayatlarında yapacakları çalışmalar sırasında bilgisayar çalışma şeması kullanma ihtiyacı olan kişiler açısından yararlı olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir