Bilgisayarın Ekran Parlaklığı Nasıl Ayarlanır?

Bilgisayarın Ekran Parlaklığı Nasıl Ayarlanır?

Teknoloji Çağrı Sevgi 203 Okunma

Bilgisayarın Ekran Parlaklığı Nasıl Ayarlanır?

Bilgisayar ekran parlaklık ayarı pek çok bilgisayar kullanıcısının muzdarip olduğu bir husustur. Zira bilgisayar ekranının gereğinden fazla parlak olması ya da gereğinden az parlak olması göz sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda bilgisayar başında çok vakit geçiren kişilerin gözlerinin kısa sürede yorulmasına ve kişilerin görüş bozukluğu yaşamalarına sebep olmaktadır.

Eğer siz de bilgisayarınızın uygun seviyede ekran parlaklığına sahip olmadığını düşünüyor iseniz bu yazımızdaki adımları sırası ile uygulayarak bilgisayar ekran parlaklığınızı ayarlayabilir ve bilgisayarınızı rahat bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Laptop (Diz üstü) Bilgisayarlar İçin Ekran Parlaklık Ayarı

Laptop için ekran parlaklığı nasıl ayarlanır konusu hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler aşağıdaki adımları izleyerek ekran parlaklık ayarını diledikleri şekilde yapabilirler.

İlk olarak laptopumuzu açıyoruz. Laptopumuzu açtıktan sonra sol alt köşede bulunan başlat çubuğuna tıklıyoruz. Başlat çubuğuna tıkladıktan sonra karşımıza çıkan uygulamalar listesinden denetim masasını tıklıyoruz. Karşımıza çıkan denetim masası penceresinden de sistem ve güvenlik yazan bölümü tıklıyoruz. Açılan pencereden güç seçenekleri bölümüne tıklıyoruz. Karşımıza açılan pencerenin en alt kısmına geliyoruz. Burada ekran parlaklığı ayarını yapabildiğimiz bir ayar kısmı yer alıyor. Buradan ekran parlaklığını arttırma ya da azaltma işlemlerini kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Ayarı gözlerimize uygun bir ölçüde yaptıktan sonra açmış olduğumuz pencereleri kapatıyoruz. Böylece ekran parlaklığını dilediğimiz şekilde ayarlamış oluyoruz.

Masaüstü Bilgisayarlar İçin Ekran Parlaklık Ayarı

Masaüstü bilgisayar ekran parlaklığı nasıl ayarlanır konusu hakkında bir bilgisi olmayanlar için de ekran parlaklık ayarı yapma aşamalarını şu şekilde anlatmamız mümkün.

Öncelikle aynı şekilde masaüstü bilgisayarımızı açıyoruz. Ardından internete giriyoruz ve arama motorunu kullanarak Sbright adı verilen ücretsiz programı bilgisayarımıza indiriyoruz. Programı bilgisayarımıza indirdikten sonra programın üzerine tıklayıp çalıştır diyoruz. Açılan pencere üzerinde sağ tıklayarak ufak bir pencere açılmasını sağlıyoruz. Buradan ekran parlaklık ayarını istediğimiz seviyede yapabiliyoruz.

Kısa Yoldan Ekran Parlaklığı Nasıl Ayarlanır?

Eğer bu işlemler benim için çok karışık, ekran parlaklık ayarı kısa yolu yok mu diyorsanız bu durumda da imdadınıza yetişiyoruz.

Masaüstü bilgisayarınız varsa bilgisayar monitörü üzerindeki tuşlardan ayar yapmamızı sağlayan tuşa basarak ekran parlaklığı, kontrast, çözünürlük gibi görüntü ayarlarını hızlı bir şekilde yapabiliyoruz.

Eğer monitör üzerindeki tuşları kullanarak ekran parlaklığı ayarı yapmayı tercih ederseniz bu durumda sadece yapmanız gereken işlem bilgisayarınızı ve bilgisayarınıza bağlı bulunan monitörü açmaktan ibaret oluyor. İnternet üzerinden herhangi bir program indirmenize de gerek kalmıyor.

Eğer laptop bilgisayarınız için bir ekran parlaklık ayarı yapma kısa yolu arıyor iseniz bu takdirde de yapmanız gereken işlemler oldukça basit.

Laptop bilgisayarınızı açtıktan sonra sağ alt köşede saat ve tarihin yer aldığı bir kısım göreceksiniz. Burada saat ve tarihin yanında laptopun ne kadar şarjının kaldığını gösteren bir batarya simgesi de yer alıyor. İşte bu batarya simgesine sağ tuş ile tıkladığınız takdirde karşınıza çıkan ufak pencerede ekran parlaklığını ayarla şeklinde bir seçenek de olacak. Bu seçeneğe basıp kısa yoldan ekran parlaklığı ayarını da yapmanız mümkün.

Açıkladığımız yöntemlerden herhangi birini laptop ya da masaüstü bilgisayarınızda deneyebilir ve kendinize en uygun ekran parlaklık ayarı yapabilirsiniz.  anlatmamız mümkün.l ayarlanır konusu hakkında bir bilgisi olmayanlar için de ekran parlaklık ayarı yapma

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir