Bilgisayarın Sıcaklığını Nasıl Ölçeriz?

Bilgisayarın Sıcaklığını Nasıl Ölçeriz?

Genel Kültür Abdullah Ergün 42 Okunma

Bilgisayar kullanıcıların en sık sorduğu sorulardan olan bilgisayarın sıcaklığını nasıl ölçebiliriz sorusunun cevabını birçok kişi bilmiyor. Oysa bunun için birkaç basit program kullanabilirsiniz.

Bu programlarla kolay bir şekilde bilgisayarın sıcaklığını ölçebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz birçok program vardır. En popüler olan programlar arasında yer alan Speccy ile bilgisayarın anakartı, işlemcisi ve harddiskinin sıcaklığını kolayca ölçebilirsiniz.

Bilgisayarın Sıcaklığını Ölçme Yöntemleri

Programı Nasıl İndireceksiniz?

Programı indirmeden önce tamamen ücretsiz olduğunu bilmeniz içinizi rahatlatacaktır. İllegal olmayan bu program sayesinde, bilgisayarınızda herhangi bir ekstra yük olmadan kolay bir şekilde bilgisayarınızın ısınmasını ölçme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Programı indirmek için https://www.piriform.com/speccy tıklayarak ekstra yer kaplamayacak olan programın Download Free Versiyon yazan kısmını yüklemeye başlayabilirsiniz. Buraya bastıktan sonra karşınıza çıkan Free Download kısmını tıklamanız ve otomatik olarak indirme yönergelerini takip etmeniz uygun olacaktır.

Programı indirdikten sonra, masaüstüne eklenen simgeyi tıklayarak sıcaklığı ölçüyoruz. Karşınıza çıkan CPU, Graphics ve Storage kısımlarından kaç derece sıcaklıkta olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar Sıcaksa Ne Yapılmalı?

Genelde eski bilgisayarlar ve ucuz bilgisayarlar kısa sürede ısınarak performansın olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu yüzden kontrolleri sık sık yaparak bilgisayarınız çok ısınıyorsa gerekli olan soğutucularla uygun ayarları yapabilirsiniz.

Bilgisayarların ısınması birçok probleme yol açtığı için soğutmak için birçok program vardır. Bunlardan biri de Windows 10 bilgisayarlar için kullanabileceğiniz CPIUD HW Monitor kullanabilirsiniz. Ancak bu programların gerçek sıcaklığı kesin bir şekilde ölçmediğini de bilmeniz gerekir.

Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir