Bir Avukatın Okuması Gereken Kitaplar

Bir Avukatın Okuması Gereken Kitaplar

Kitaplar erkut 140 Okunma

Bir avukatın kitap okumaması gibi bir durum söz konusu dahi olamaz ya da olmamalıdır. Çünkü savunma görevi yapan bu meslek çalışanlarının kelime dağarcıklarının, kelime yönetiminin, diksiyonlarının, savunma tekniklerinin, analitik düşünme ve eleştirel düşünme yeteneklerinin üst düzel bir seviyede bulunması gerekir. Bundan dolayı da bolca kitap okumalı ve sürekli kendilerini bu konuda yeterliliğe kavuşturmalı ve sürekli bir gelişim içerisinde bulunmaları gerekir. Bir avukatın okuduğu kitap türleri sadece hukuk kitaplarıyla sınırlandırılmamalı, klasikler ve modern romanlarda belirli türleri de okumaları gerekmekte ve kitap okuma alışkanlıkları her avukatta bulunmalıdır. Bu kitaplar nasıl bir nitelik taşıdığı, meslekleri için bir katkıda bulunması için özellikle belirlenmeli ve okunmalıdır. Hak ve adalet kavramlarının yanında vicdan ve ahlak felsefeleri ile de iç içe olmaları gereken meslek grubunda ki kişiler için kitap önerilerimiz şöyledir.

Suç ve Ceza-Dostoyevski

Her hukukçunun muhakkak okuduğunu düşündüğümüz bu kitabı yine de hatırlatmak amaçlı listemizde bulunduruyor ve Dostoyevski’nin kalemin çıkmış bu harika eseri okumaları gerektiğini yine de belirtiyoruz. Kitabın karakterinin de hukuk fakültesi öğrencisi olması da örtük ya da açık bir şekilde verilen mesajların vicdan ve ahlak anlayışlarının çok güzel bir şekilde anlatımı okurlarına güzel bir keyif verecektir. Kitabın konusu ise Raskolnikov isimli ana karakterin hukuk fakültesinde okurken zorlu hayat şartlarında problemler yaşaması ve maddi sıkıntılar yaşamasını ve bunun doğurduğu olaylarla sürekli rehin bırakarak para aldığı tefeci ve kızını öldürme hikayesini anlatıyor. Bu hikayede Raskolniko’un yaşadığı kendi içinde ki mahkemeyi, vicdan muhasebesini ve bunun neticesinde teslim olmasını ele alan roman hak ve adalet kavramlarını çok iyi bildiriyor ve vicdanın geniş yorumu yapıyor.

Diriliş- Tolstoy

İkinci tavsiye kitabımızda ilk gibi Rus bir yazarın kaleminden çıkmış olan Diriliş kitabıdır. Bu kitapta ceza hukukuna karşı yapılmış olan sert eleştirilerle çok fazla karşılaşacaksınız. Kitabın hikâyesi Katyuşa adındaki bir hizmetçinin hikayesi. İki yaşlı kadının bakımını ve hizmetini yerine getiren Katyuşa bir aşkın pençesine düşüyor ve bu aşk, evlilik dışı bir hamiliğe neden oluyor. Bununla birlikle Katyuşa hikâyenin devamında geneleve düşüyor ve burada bir adamı öldürmesiyle tutuklanıyor. Sibirya’ya cezasını çekmek için gönderilen kadının yaşadığı olaylar son bulmuyor ve kitap kendisini okutmaya itiyor. Kesinlikle okunmasını düşündüğümüz bu kitapta tıpkı Suç ve Ceza da olduğu gibi vicdan muhasebesi ve ceza hukukuna yapılan ağır eleştiriler kitabı muhteşem bir niteliğe sahip olmasını sağlıyor.

Dava-Franz Kafka

Ülkemizde oldukça fazla okuru olan ve klasikler arasında yerini hep koruyan Kafka listemizin üçüncü sırasında yer almaktadır. Kafka’nın Dava kitabı aslında çaresizlik ve yalnızlığı ele aldığı gibi bir kişinin yaşamış olduğu adalet sorunlarını ve uzayan işlerin eleştirileri yapılmakta ve monoton hayatın zararları anlatılmaktadır. Bir gün uykusundan uyandıktan sonra hiçbir açıklama kendisine yapılmadan apar topar götürülmesi ve bundan sonra ki olayları anlatan kitap okunması gereken en güzel yapıtlardan bir tanesidir.

Suçlar Ve Cezalar- Cesare Beccaria

Bir avukatın okuması gereken bir diğer kitap ise Suçlar ve Cezalar kitabıdır. Bu kitabın yazımından sonra hukuk alanında çok büyük değişimler meydana gelmiştir. Etkili bir yapıt ortaya çıkarmış olan yazar kitabı iki yılda tamamlamış ve oluşturduğu etkiler göz önünde bulundurulduğunda çok da uzun bir süre sayılmamaktadır. Kitapta idamın bir barbarlık olduğu ve işkence gibi şeylerin olmaması konusunda şiddetle karşıtı olunmuştur. Böylelikle bu uygulamalar ortadan kaldırılmıştır. Kitapta bulunan bir bölüm insan hakları bildirgesinde bile yer almıştır. Hukuk dünyasında ki birçok temel yapılar bu kitaptan etkilenmiş ve yerini almıştır. Önem kazanmıştır.

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bu kitabın yazarı 1961 yılında Pulitzer Ödülünü bu kitabıyla kazanmıştır. Ve bu kitaptan esinlenerek film çekilmiştir. Bu yazarın sahip olduğu tek kitap da budur. Bu kitabında siyahi birinin hiçbir suçu olmadığı halde haksız yere suçlanması ve cezalandırılmasını anlatıyor. Kitap siyahi bir çocuğun ağzından açık ve sade bir şekilde anlatılmaktadır. Bununla birlikte bu haksız yere suçlanan siyahı adamın avukatlığını yapan Atticus’un yaşadıklarını ele alıyor. Bir avukatın yaşadığı problemlerin farklı dünyasına sürükleyen bu kitap tam anlamıyla bir başyapıt olma niteliğindedir. Bir avukatın okuması gerekenler kitaplar arasında olmazsa olmazlarındandır. İnsan hakları ve eşitlik kavramlarının esas alındığı konularla dil, din, ırk gibi kavramların insanları ayrıştırmasına karşı oluşu anlatılıyor.

Bir Ceza Avukatından Gerçek Hikayeler – Ferdinand von Schirach

Hem ders kitabı hem de bir roman olarak değer kazanması gereken bu kitap isminden bile avukatları hatta hukukçuları kendisine çekmekte ve ilgilerini uyandırmaktadır. Modern kitaplardan olan bu kitap bir avukatın tamamen gerçekte yaşanmış hikâyelerini barındırmaktadır. Kitapta bir lise öğrencisi İlluminati kavramları araştırmasından dolayı öldüresiye işkence görmesine rağmen, çantasında 18 cinayet resmi bulunduran adamın serbest bırakılması gibi ya da dokuz adamın bir genç kıza tecavüz etmelerine rağmen ceza almaması gibi durumları konu almaktadır.  Bu kitap kendisini okutmayı başarmakta ve yürümekte olan bu yarım adaleti eleştirel yaklaşımlarıyla ele almaktadır. Hikayelerin gerçek olması ve akıcı bir dille anlatılması da kitaba ayrıca kalite kazandırmış ve her avukatın okuması gereken kitaplar arasında yerini almaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir