Bir Fırça Bin Duygu

Bir Fırça Bin Duygu

Genel Kültür erkut 31 Okunma

Basit anlamı ile sanat hissettiğimiz tüm duyguları çeşitlik şekillerde anlatmamızı sağlayan yöntemlerin bütünüdür. Bu kimi zaman bir resimle, kimi zaman bir tiyatro eseri ile, bazen bir şiir, bazen de bir heykelle olabilir. Hangi yöntemle olursa olsun buradaki temel amaç duygularımı en saf hali ile et etkili hali ile aktarabilmektir. Bir sanatçı bir eseri ile onlarca hissi, duyguyu, yaşanmışlığı, mutluluğu, hezimeti ve mücadeleyi anlatabilmektedir. Ve dünyada sadece sanat ile başarılması mümkün olan bir olaydır.

Gerçek Sanat Nedir?

 İnsanlar 2 gruba ayrılırlar. Birinci grup bir şeyi yapmak için yapanlar. İkinci grup ise inandıkları için hissettikleri yapanlar. Sanat da tam böyledir. Bazı kendine sanatçı diyen kişiler sırf para kazanabilmek için ya da bir şeyler yaptım diyebilmek için yaparlar. Tabi ortaya çıkan şey bir sanat eseri olmaktan çok uzaktır zaten kısa sürede de unutulup gider bu yapılanlar. Oysa hissettiği için yaşadığı duygu patlamasını aktarmak için yapılan eserler ve onu yapan sanatçılar hiçbir zaman unutulmaz ve nesilden nesle hatırlanırlar. Öğle ki her çağdaki, inanıştaki, renkteki ve milletteki insanlar farklı bir şey hissederler. İşte gerçek sanat budur.

Sanatın Özellikleri

Sanatı sanat yapan bazı özellikler vardır. Sanatın özelliklerini kısaca özetlemek gerekirse; sanat yoğun bir duygu yoğunlu olan eserlerdir,  yapılan sanat eseri birçok yoruma açıktır yani birçok kişi farklı yorumlar yapabilir, sanat eserleri insanların ihtiyaçların doğmuşlardır, sanat eserleri asla taklit değildir sanat için esas olan özgünlüktür, sanat eserinin kendi anlamından çok; okunduğu, seyredil­diği, hissedildiği yerde kazandığı anlamı vardır, sanat eserine var eden insandır ve insanla birlikte anlam kazanır, sanat eseri evrenseldir; hiçbir kişiye kuruma yada zümreye özel değildir, sanat eseri her çağın özelliklerine göre kendini yeniler ve son olarak sanat eserleri duyguların vücut bulmuş halidir.

Gerçek Sanatçıları Anlamak

Gerçek sanatçı olmak gerçekten çok zordur. Leonardo Da Vinci, Beethoven, Picasso, Van Gogh,  Dali ,  Michelangelo di Lodovico  çağlarının en büyük sanatçılarından sadece bir kaçıdır. Ölümleri üzerinde yüzyıllar geçmesine rağmen hala eserleri ile yaptıkları ile saygı duyulan takdir edilen sanatçılarıdır. Yaptığı her şeyde ruhlarını, hayallerini, umutlarını kısaca her şeyleri ortaya koyan insanlardır. Bu sanatçıları ve eserlerini anlamak; gerçek sanatçıları anlamak demektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir