Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Sağlık - Güzellik Abdullah Ergün 116 Okunma

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbreklerimiz kaburgalarımızın hemen altından başlayıp karın boşluğumuzun yanlarına doğru uzanan görünüş itibari ile fasulyeye benzeyen organlarımızdır ve bu organdan kaynaklanan ağrılara da Böbrek ağrısı denmektedir. Bu organlarımız kanda bulunan zararlı atıkları süzmekle görevlidir. Böbreklerimiz bu süzme görevinden dolayı veya diğer sebeplerden dolayı sağlığını kaybeder ve gerçekten çok acı veren ciddi ağrılara neden olabilmektedirler. Ve buda hayat kalitemizi oldukça olumsuz etkilemektedir.

Böbrek Ağrısı Sebepleri

Bir ağrının böbrek ağrısı olup olmadığını hemen belirlemek oldukça zordur. Ağrının böbreklerden dolayı olduğunu anlamak için diğer belirtileri de dikkatle incelemek gerekir. Çünkü bazen böbrek ağrısı sandığımız ağrılar böbrek ağrısı olmayabilmektedir. Böbreklerdeki ağrı genellikle sırtın bir tarafında, kaburgaların son bulduğu yerde,  aşırı ateş, halsizlik durumu ve çeşitli idrar sorunları ile birlikte görülür. Ağrı az hareket ettiğimizde veya sabit durduğumuzda azalmamaktadır. Şayet böyle bir azalma varsa bu sinir sıkışmalarından kaynaklanma olasılığı çok yüksektir. Böbreklerle ilgili sorun yaşandığında, bu durum genellikle kendini bu şekillerde belli eder. İdrar yolu enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu, böbrek taşı, damar sertleşmesi, böbrek de kum olması ve Böbrek kanseri gibi durumlar böbrek ağrısı sebepleri arasındadır.

Böbrek Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Öncelikle bol su içmeniz gerekmektedir, diğer yandan böbreklerin ve özellikle ayakların sıcak tutulması böbreklerimizin sağlığı açısından son derece faydalıdır. Doğal limondan üretilmiş limonata böbreklerde taş oluşumunu engellemekte ve böbrek ağrılarını gidermede faydalı olmaktadır. Böbreklerinizin olduğu yerlere sıcak su ile uygulama yapmak oldukça yararlı olmaktadır. Ayrıca temiz ve hijyenik beslenme ve yaşama yine son derece önemlidir. Böbrek ağrılarından kurtulmanın yollarını bu şekilde sıralayabiliriz.

Sağlıklı Böbrekler İçin Yapılması Gerekenler

Düzenli egzersiz yapmak, vücut ağırlığını kontrol altında tutmak, tansiyon ve kan şekerini kontrol altında tutmak, dengeli beslenmek, sigara kullanmamak, bol bol sıvı tüketmek, uzun süre idrarı tutmamak, aşırı kahve tüketiminden kaçınmak, bilinçsiz ilaç tüketiminden uzak durmak, mümkün olduğunca az alkol tüketmek, tuz tüketiminin mümkün olduğunca azaltmak ve yılda bir kez böbrek fonksiyonlarını kontrol etmeyi sağlıklı böbrekler için yapılması gerekenler olarak sıralayabiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir