Bu İntegral Gündelik Hayatta Karşımıza Nerede Çıkar Diyenler

Bu İntegral Gündelik Hayatta Karşımıza Nerede Çıkar Diyenler

Genel Kültür erkut 73 Okunma

“Ya hocam biz bu konuları işliyoruz ama bu İntegral, Türev günlük hayatta nerede karşımıza çıkacak” tahmin ediyorum ki muhakkak hayatınız da en az bir kere dahi olsa bu soruyu duymuş belki de bu soruyu sorun kişi olmuşsunuzdur. Aslında hayatımızın her noktasında olan matematik anlaşılmayı bekleyen fakat bu beklentiden de hiç şikâyetçi olmayan bir alandır. Bakkallarda dahi kullanılan bu matematik, hesaplamalarında çok ileri bir seviye kullanılmasa da aslında hiç tahmin etmediğimiz yerlerde hiç düşünmediğimiz konular da karşımıza çıkmaktadır. İntegral, Türevin tersi olduğundan vereceğimiz örnekler aslında Türeve de birer örnek nitelikte olacaktır.

Örneklerimize hepimizin muhakkak gördüğü, birçoğumuzun türlerini kullandığı gemilerden örnek vererek başlayalım. Gemilerin tabanlarının yapımında integral hesaplamaları yapılır. Gemilerin tabanlarında ki eğrinin içerisinde kalan alanın hacmini, uzunluğunu, taban alanını, taban uzunluğunu yani anlayacağınız Geminin gemi olmasını ve yüzmesini sağlayan bölgenin tamamen integral hesaplamalarıyla yapıldığını söyleye biliriz.

Bir başka örnek vermek gerekirse nasıl ki yolun zamana göre türevi hızı bize veriyorsa bunun tam tersini düşünerek(yani integral olarak düşünürsek) hızın zamana göre integrali yolu bize verir. Ve gündelik hesaplamalarda bir çok kişinin ihtiyacı olan bir hesaplamadır.

Son bir örnek vermek gerekirse aklınıza gelebilecek her türlü şeklin alanını bulurken de integralde yararlanırız. Bu şeklin düz yuvarlar kare dikdörtgen olması bir şeyi değiştirmez. Örneğin bir tarlanın alanı integralle kolaylıkla hesaplanabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir