Bulanık Mantık(fuzzy logic) avantaj ve dezavantajları

Bulanık Mantık(fuzzy logic) avantaj ve dezavantajları

Sağlık - Güzellik erkut 88 Okunma

Öncelikle Fuzzy logic yani ülkemizde ki karşılığı olarak bulanık mantığın ne olduğunu belirtelim. Bulanık mantık, klasik ikili mantığın dışına çıkıp daha fazla olasılığı belirtir. Yani kötü yada iyi değil de ne kadar kötü ne kadar iyi olduğunu belirtir ve buna 0 ile 1 arasında da değerler verir. 0 ya da 1 direk denmez. 0 ile 1 arasında da değerler verilir.

Avantajları;

Günlük hayatta belirsizliklere ve değişkenlere ya da iyi tanımlanmamış sistemlere basit çözümlemeler getirir.

Matematiksel bir modelle tanımlanabilen bir sisteme geleneksel mantık olan ikili mantık uygulanabilir fakat karmaşık bir sistemle karşı karşıya kaldığımız zaman ikili mantığı kullanmak hem zor hem de maliyetli olabilir fakat böyle karmaşık bir sistemle karşılaşıldığında bulanık mantık kullanmak hem kolaylık sağlayacaktır hem de daha ekonomik olabilecektir. Misal olarak en son teknoloji olarak görülen bir bulaşık makinesi bulanık mantıkla üretilmiştir. Bundan önce ikili mantık ile üretilen bu makinelerin içerisine ne kadar çamaşır atılırsa atılsın belirlenmiş olan su miktarı atılır ve o kadar deterjan konulurdu. Fakat bulanık mantık ile üretilen bir çamaşır makinesine attığınız ağırlık kadar su ve deterjan harcanmaktadır. Bir çorap tek atmış olursanız bile ona göre su, deterjan ve zaman harcamaktadır. Ayrıca otomobil sektöründe de bu mantık kullanılmaya başlanmış ve her geçen gün teknolojinin içerisinde daha çok yere sahip olmaya başlamıştır.  Otomatik vites olan bir otomobilin vites değiştirmesi motorun belli bir hıza ulaşmasıyla olmaktadır. Manuel vitesli bir araçta ise arabanın yükü, hızı, yolu ve kendi araba kullanışınıza göre ayarlarsınız. Sabura markası tarafından “justy” tipi otomobilde kullanılan aktarım kayışı bulanık mantık kullanılarak değiştirilmiştir. Böylece aracın ivmesi ve performansı sürekli olarak ayarlanabilir olmuştur. Honda ve Nissan markaları da böyle çalışmalar yapmış ve geliştirmeye çalışmaktadır.

Dezavantajları;

Bu mantığın kullanımı deneyime ve tecrübeye ihtiyaç duymaktadır. En uygun fonksiyonu bulmak deneme ile bulunabiliyor ve bu oldukça zaman alabiliyor. Denetlenmekte olan bir sistemin kararlılığı tahmin edilemez ve nasıl bir cevap verebileceği önceden bilinemez.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir