Cahit Külebi’nin Kısaca Hayatı Ve Eserleri

Cahit Külebi’nin Kısaca Hayatı Ve Eserleri

Genel Kültür Çağrı Sevgi 111 Okunma

Cahit Külebi’nin Kısaca Hayatı Ve Eserleri

Esas adı Mahmut Cahit olan ve 10 Ocak 1917 günü Tokat’ın Zile ilçesinde doğan Cahit Külebi, öğrenim hayatına Niksar’da bir ilk okulda başladı ve daha sonra tahsil hayatına Sivas ilinde devam etti. İlk şiirleri Sivas ilinde okuduğu okulda basılan Toplantı isimli dergide yayımlandı. Bu yayım onun yazarlık hayatının dönüm noktasıydı.

Yazılarının beğenilmesi üzerine düzenli olarak bu dergiye yazıları yazmaya başlayan Cahit Külebi, yüksek öğrenimini İstanbul Yüksek Öğretim Türk Dili Ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Mezun olduktan sonra da Ankara Gazi Lisesi ve Ankara Devlet Konservatuarı’nda Edebiyat öğretmenliği yaptı.

Milli Eğitim Müfettişliği yaptığı yıllardan sonra kültür ataşesi olarak İsviçre ülkesine gitti. Buradaki görevinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini de layığı ile yerine getirdi. Daha sonra 1946 yılında ilk şiir kitabı ”Adamın Biri” adlı kitabını yayımlamanın gururunu yaşadı.

1972 yılında emekli olan Cahit Külebi, emekli olduğu yılların ardından Türk Dil Kurumu’nda da görev yapmıştır. 20 Haziran 1997 yılında da hayata gözlerini yuman, eserleri dünya üzerine nam salmış yazarımızın pek çok konuda farklı türlerde yazıları ve eserleri bulunmaktadır.

Cahit Külebi Ünlü Eserleri

Bu ünlü yazarımızın, 7 şiir kitabı, 3 toplu basım kitabı, 2 tane düz yazısı ve bir tane de hikaye yazısı bulunmaktadır. Şiir kitaplarından olan Bizim Dağlar, Rüzgar Yeşeren Otlar ve Süt adlı eserlerinde memleket konusunu işlemiştir. Ayrıca Bizim Dağlar adlı eserinde memleket özlemi ile birlikte yaşadığı yerleri her zaman seven ve kopmak istemeyen bir kişi olduğu da eserin her mısrasına yansımıştır.

Eser Açıklamaları

  • Adamın Biri: Eser 1946 yılında yazılmış olup, memleket özlemi içeren ve doğal ortamlarda insanların da doğal olduklarını içtenlik ile anlatan bir şiiridir.
  • Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda: Asından da anlaşılacağı gibi Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa Kemal’in ve askerlerinin yaşadığı zorlukları anlatan bu şiir 1952 yılında yazılmıştır.
  • İçi Sevda Yolculuk: Bu eserde Cahit Külebi’nin çocukluk yıllarından başlayarak hayatı boyunca tanıdığı kişiler ve tanık olduğu olaylar üzerine gözlem ve izlenimleri yer almaktadır.

Cahit Külebi Edebi Kişiliği

Eser olarak 1940 akımı yenilikçi yazarlar içerisinde yer alan ve kendi üslubunu bulduktan sonra yeni şiirin özellikleri ile başarı göstermeyi hedefleyen ve hedefleri peşinde verdiği her eser ile hedefine ulaşan yazarımız Cahit Külebi, memleket şiirleri ile ünlenmiştir.

Yazdığı şiir türlerini, memleket şiirleri, aşk şiirleri ve destansı şiirler olarak 3 ayrı grupta incelemek mümkündür. Şehirde yaşam sürmesine rağmen doğduğu yeri yani köyünü unutmayan ve eserlerinde buna sık sık yer veren bu şairin millet sevgisi de eserlerine yansıyan bir özelliktir.

Ve ayrıca halk, doğa ve kadınlar üzerine yazdığı konular şiirlerinde ana temayı oluşturmaktadır. Heceye yakın yeni bir serbest mısra üslubu ile kendine özgü doğal eserleri işlerken şiirinin esas temellerinden de kopmamıştır. İlk yayımlanan şiir kitabı Adamın Biri yayım tarihinden tam 3 yıl sonra ”Rüzgâr” isimli kitabı çıktı. Ardından 1954 yılında yayımlanan Yeşeren Otlar ve sonrasında ”Yangın” adlı eseri çıkmıştır.

Ünlü yazarımız 1954 yılında yayınladığı ”Yeşeren Otlar” adlı eseri ile 1955 yılında Türk Dil Kurumu Edebiyat ödülü ve ayrıca ”Rüzgâr” adlı eser ile de 1985 yılında Yeditepe Şiir Armağan kazanmıştır. Şiirlerinde akılcı, yalın ve sade bir dil tercih eden ünlü yazar, içten anlatımı ile ön planda olmayı tercih etmiştir. 1940 yılında bu yana akım haline gelen şiirde yenileşmenin öncü isimlerinden olan yazarımızın en ünlü eserlerinden bir tanesi şüphesiz ki ”Türk Mavisi” adlı eseridir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir