Cakarta Nasıl Bir Şehirdir?

Cakarta Nasıl Bir Şehirdir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 54 Okunma

Cakarta Nasıl Bir Şehirdir?

Cakarta nasıl bir şehirdir diye merak edenler buraya. Bu tanıtım makalesini okuduktan sonra Cakarta şehri hakkında ne var ne yok her şeyi öğrenmiş ve Cakarta şehri ile ilgili bilmediğiniz her ne varsa keşfetmiş olacaksınız.

Cakarta şehri aslında bizim ülkemize bayağı bir uzak yani ta ötelerde olan bir şehir diyebiliriz. Cakarta şehri ta Endonezya ülkesinde bulunuyor. Ha en önemli özelliği ve adını duyurmasının sebebi ise Cakarta Endonezya ülkesi başkenti olan bir şehir efendim.

Cakarta Şehrinin Tarihi Geçmişi Nedir?

Cakarta adı ile anılan bu şehrin kurulduğu ilk yıllar 5. Yüzyıla kadar uzanır. Önceki adı Sunda Kelepa olan bu şehri ilk kez Hint ve Buda tüccarı insanlar kurmuştur. Bu zamanlarda tüccarların ticaret yaptıkları uğrak bir bölge ve nüfusun en yoğun olduğu alanlardan biri olan Cakarta şehrinin Cakarta adını alması ise Rantam ve Portekiz savaşı sonrası olmuştur. Portekizlileri yenilgiye uğratan Rantam sultanı şehre Cakarta adını vermiş ve bundan sonrasında şehir Cakarta adı ile anılır olmuştur.

Ancak Cakarta önemli bir ticaret merkezi olması nedeniyle diğer ülkelerin ele geçirmek istedikleri, göz koydukları bir şehir olma özelliğini sürdürmüştür. 1916’lı yıllarda şehre bu sefer Hollandalılar göz dikmiş ve şehri ele geçirip Hollanda sömürgelerinden biri haline getirmişlerdir. Cakarta, Hollandalıların yönetimine geçmesinin ardından uzun bir süre boyunca Hollanda yönetiminde varlığını sürdürmüştür. Bu dönemlerde Hollandalılar Cakarta şehrini Hollanda tarzı çeşitli mimari yapı ve eserler ile donatmış ve Hollanda geleneklerine özgü pek çok oluşum inşa etmişlerdir.

Cakarta şehri 1949 yılına kadar sömürge olarak kullanılan bir şehir olmuştur. 1949 yılında ise Endonezya’nın bağımsız bir cumhuriyet olarak tarihe adını yazdırması sayesinde Cakarta şehri de bağımsızlığına kavuşmuş ve sömürge olmaktan kurtulmuştur. Endonezya’nın yeni bir ülke olarak kurulmasının ardından da Endonezya’nın başkenti ilan edilmiştir.

Cakarta Şehrinin Özellikleri Nelerdir?

Endonezya ülkesinin başkenti olmasının yanı sıra Cakarta şehrinin pek çok özelliği de vardır. Cakarta kelimesi zafer anlamına gelmekte ve Cakarta da adının hakkını vermektedir. Zira Cakarta Endonezya’nın en büyük şehridir. Aynı zamanda ülkenin sanayi ve ticaret faaliyetlerinin merkezidir. Ayrıca ülkenin uluslararası deniz ticareti limanıdır. Cakarta şehri kültür ve sanat yapıları açısından da oldukça zengindir ve pek çok ünlü mimari yapıya ve önemli eğitim kurumlarına sahiptir.

 Dilerseniz 2017’de Açılan Oteller yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir