Çamaşır Deterjanınız Sağlığınıza Zarar Verebilir

Çamaşır Deterjanınız Sağlığınıza Zarar Verebilir

Sağlık - Güzellik Çağrı Sevgi 37 Okunma

Çamaşır Deterjanınız Sağlığınıza Zarar Verebilir

Kullanmakta olduğunuz çamaşır deterjanları sanıldığı kadar masum değildir. Çoğu zaman farklı içeriklere ve korkulara sahip seçenekler üzerinden yapılan tercihler ile çamaşırların yıkanması sağlanmaktadır. Ancak çamaşır deterjanı sağlık açısından zararlı olabilir. Çamaşırların kirlerini çıkartmak için kullanılan deterjanlar makineye konulduktan sonra özellikle yıkama işlemi tamamlandıktan lekeler çıksa da zehirli atıkların geriye kalması kaçınılmaz olmaktadır.

Deterjanlar içerisinde bulunan bazı kimyasallar sağlığa zararlı olduğundan bu durumda dikkatli olunması gerekir. Bu nedenle kullanımı sırasında dikkatli olunması gerekir. Çamaşır deterjanı içerisinde bulunan kimyasallardan bazıları şunlardır;

  • Fenoller: kalp, akciğer ve karaciğere zarar vermektedir. Cilt tarafından kolayca emilen bir madde olduğundan tehlike arz etmektedir. Bu nedenle kullanılacak olan malzemeler içerisinde bulunması durumunda daha dikkatli hareket edilmesi gerekir.
  • Optik Parlatıcılar: Çamaşırların daha parlak ve beyaz görünmesini sağlamak için deterjan içerisine son dönemde konulmaya başlanan popüler maddeler arasında yer almaktadır. Ancak yapılan araştırmalar bakterilerde mutasyon oluşumuna neden olduğunu göstermektedir. Bu nedenle suya karışması durumunda balıkların ölümüne ve insanlarda alerji olmasına neden olmaktadır.
  • Çamaşır Suyu: Özellikle temizlik maddesi olarak yine kullanılan çamaşır suyu ileri seviyede zehirli içeriğine de dikkat edilmesi gereken malzemeler arasında yer almaktadır. Çamaşır suyu özellikle burun, boğaz, göz ve cilde zarar vermektedir. Bu nedenle kullanım sırasında daha dikkatli hareket edilmesi gereken çamaşır yıkama ürünleri arasında yer almaktadır.
  • Parfüm: Çamaşırların daha güzel şekilde kokmasını sağlamak için çamaşır deterjanları ve yumuşatıcıları içerisinde kimyasal parfümler kullanılmaktadır. Ancak kullanılan bu kimyasal parfümler burunda, gözlerde ve ciltte alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Özellikle uzun süreli kullanılması astım krizlerine neden olabiliyor. Bu nedenle beyin fonksiyonlarını karar verme ihtimali bulunmaktadır. Kullanımı sırasında daha dikkatli olunması ve direk solumaktan kaçınılması gerekir.
  • Sürfaktanlar: Çamaşırlar içerisindeki yağ ve lekelerin sökülmesi için kullanılan malzemedir. Özellikle kullanılan doğal sürfaktanlar zararsız olsa da sentetik olarak kullanılması insanlar için ileri derecede zararlı etki oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kullanımı sırasında daha dikkatli hareket edilmesi önemlidir.

Çamaşır deterjanları içerisinde kullanılan maddeler özellikle tek başına zararsız olsa da deterjan içerisinde bir araya gelmesi durumunda tepkimeye girerek bu şekilde zararlı hale gelebilir. Bu nedenle zehirli kimyasalların kullanıldığı deterjanlardan uzak durulması ve ev temizliğinde daha doğal ürün seçeneklerinin kullanılması gerekir.

Çamaşır Deterjanları Neden Zararlıdır?

Çamaşır deterjanları içerisinde kullanılan kimyasal malzemeler özellikle tek başına zararsız olsa da tepkimeye girmesi insan sağlığı açısından daha zararlı olmaktadır. Bu nedenle daha doğal tercihler yapılması ve özellikle sabun, doğal esansiyel yağlar, kül, limon tuzu ve karbonat gibi pek çok farklı alternatifin kullanılması sağlık açısından daha yararlı olur.

Çamaşırlarınızın hem temiz hem de sağlıklı şekilde yıkanmasını sağlamak istediğinizde özellikle alternatif seçenekleri değerlendirmeniz sağlığınız açısından etkili olmaktadır. Çamaşır deterjanları içerisinde bulunan pek çok farklı kimyasal malzeme tepkimeye girmesi durumunda insan sağlığını etki ettiği gibi aynı zamanda suya karışması durumunda su içerisinde yaşayan canlılar açısından da sağlığı tehdit etmektedir.

Özellikle sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmek isteyenlerin çamaşır temizliğinin yanı sıra ev temizliği gibi pek çok farklı alanda kullanacağı deterjan seçeneklerine dikkat etmesi gerekir. Çoğu deterjan içerisinde bulunan malzeme seçenekleri tepkime sonucunda cilde, buruna veya göze eski ederek farklı alerjilerin oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle farklı malzeme seçeneklerinin birlikte kullanılması zehirlemeye kadar gitmektedir. Bu nedenle kullanmak istediğiniz deterjanları ayrı ayrı kullanmanız sağlığınıza açısından daha etkili olmaktadır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir