Cetveli Kim İcat Etti?

Cetveli Kim İcat Etti?

Teknoloji Çağrı Sevgi 307 Okunma

Cetveli Kim İcat Etti?

Tarihte ilk cetvellerin kalıntıları milattan önce 1500 yılları civarında bugünkü Hindistan’da görülmüştür dolayısıyla cetvelin icadının Hintliler tarafından yapıldığı düşünülmetedir.

Cetvelin Tanımı

Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre çizgileri düzgün çizmeye yarayan, tahtadan, plastikten veya madenden yapılmış dereceli veya derecesiz araç anlamına gelen cetvelin birçok çeşidi bulunmaktadır. Ancak ilk olarak, akla gelen kullanımı ile cetvel daha ziyade santimetre uzunluklarını ölçmeye yarar. Cetvelin kullanıldığı alanlar, teknik çizim, geometri, terzilik, mimari, inşaat gibi alanlardır ve aynı zamanda çeşitli hesaplamaları tablolaştırmada kullandığımız bazı uygulamalar da cetvel olarak adlandırılır. Bunlara örnek olarak çarpım cetveli, hesap cetveli ve borsa cetveli gösterilebilir. Bizim bahsettiğimiz anlamdaki cetvelin bulunuşu, on sekizinci yüzyılın sonlarına dayanır. Metrik sistemin bulunması ile birlikte bir ölçüm cihazı da geliştirilmesi ihtiyacı duyulmuştur. Bu da cetvel olarak hayatımızda yerini almıştır.

Ülkemizde En Çok Kullanılan Cetvel Çeşitleri

Ülkemizde en çok kullanılan cetvel çeşitleri, T cetveli, açı ölçer yani iletki, gönye, şerit metre, katlanır metre yani marangoz metresi şeklindedir. Asıl itibariyle cetvellerin hepsi aynı amaç için kullanılır. O da ölçüm işlemini gerçekleştirmektir. Günlük hayatta zaman zaman herkese lazım olabilen bu araç, bazı meslek dalları tarafından daha çok kullanılmaktadır. Ayrıca okullarda çocuklara uzunluk algısının yerleştirilmesi adına ve ölçüm birimlerini ifade etmek adına öğrenciler tarafından da kullanılan cetvel, çizim yapmakta ya da bir bütünü birbirine tamamen eşit parçalara ayırmakta başvurulan en güvenilir yöntemdir.

Cetvelin ve Ölçü Birimlerinin Hayatımızdaki Yeri

Şöyle bir düşünün, eğer ölçü birimleri olmasaydı hayatımızda ne kadar çok belirsizlik hakim olurdu… Örneğin boyumuzu net olarak bilemezdik, araçlarla kat edilen mesafelerden emin olamazdık.  Bizler çizeceğimiz çizgilerden tutun da giyeceğimiz elbiseye kadar kısacası hayatımızda uzunluk ölçülerine girebilecek hemen her şeyi uzunluk birimleri yardımıyla ölçeriz.

Bir marangoz yapacağı bir ürünü metre ile ölçerek hesaplar ve kullanacağı tahtayı ona göre oluşturur ve kullanır.
Bir tapu görevlisi arsaların uzunluklarını metre vasıtasıyla belirleyerek hesaplar. Yani günlük hayatımızda ölçü birimlerinin yadsınamaz bir önemi vardır.

Dilerseniz Seyrederken IQ Sınırlarını Zorlayacak Filmler yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir