Cilt Bakımının Püf Noktaları

Cilt Bakımının Püf Noktaları

Sağlık - Güzellik Abdullah Ergün 77 Okunma

Bayanlar için olmazsa olmazlarımızdan biridir cilt bakımı. Vücudumuzun en önemli yansımasıdır. Cildimiz ne kadar parlak ve pürüzsüz gözükür ise bizler için o kadar sağlıklı ve güven vericidir. Çünkü cildimiz kendimizi iyi hissetmemize, karşımızdakine bir şeyler ifade ederken ki görseldeki en güçlü kalkanımızdır.

Bizim için bu kadar değerli olan bedenimizin giysisini bakımsız bırakmak mümkün değil. Cilt bakımının püf noktaları hakkında hepimizin bildiği belli başlı uygulamalar vardır. Özellikle sivilce ve siyah noktalar üzerine herkesin birçok yöntem denediğine bahse girebilirim.

El (5)

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için yapmanız gereken en önemli uygulamalar, cildi nemli bir pamukla sildikten sonra, güvenilir firmalardan birine ait toniklerden biriyle yüzümüzü silmek ve cilt yapımıza uygun bir nemlendirici kremle masaj yapmaktır. Haftada en az iki gün yüzümüzü su buharına tutup, cildimizi yumuşatıp, gözenekleri açıp cildimize hava aldırmalıyız.

Gündüz ve gece kremleri de cildimizin gerekli bakımını yapma konusunda en önemli yardımcılarımızdır. Diğer yandan ayda en az bir kez cilt bakımı yapan merkezlerde deneyimli bir uzman tarafından cildimizi zararlı etkenlerden koruyan ve siyah noktaların oluşumunu engelleyen bakımlar yaptırabiliriz.

Benim kendi cildim için uyguladığım bazı yöntemlerde var. Örneğin; bir tatlı kaşığı bal ve üç damla limonu karıştırıp yüzüme sürer ve On Beş dakika sonra ılık suyla yıkar, kâğıt havlu ile kurularım.

Balın cilt üzerinde inanılmaz bir etkisi var. Hem tüketmenin hem de cilde sürmenin cildi daha parlak gösterdiğini birçok uzman kabul etmektedir.

apple-2391_960_720

Yediğim birçok meyvenin kabuklarını yüzüme sürerim. Pudra ve gül suyunu karıştırıp haftada bir gün maske yaparım. Dediğim gibi bunlar benim kendimce uyguladığım, doğal bakım yöntemlerim.

Cildin yapısı, uygulanacak bakım açısından büyük önem taşır. Daha da açıklamak gerekir ise; yağlı bir cilde nemlendirici krem seçerken dikkat edilmesi gereken, kremin yağ oranının en düşük seviyede olmasıdır.

Yani, cildi nemlendirmeyi planlar iken, cildin yağlanmasını artırabilir, bununla birlikte sivilce oluşumunu daha da tetikleyebiliriz. Yağlı nemlendiriciler kuru cilt tipleri için çok daha uygundur.

Kozmetik ürünlerini güvenilir yerlerden temin etmek ve uzman fikri almak çok önemlidir. Yoksa “kaş yapayım derken göz çıkarmak” deyimindeki gibi bir durumla karşılaşa bilir; cildimizin daha iyi görünmesini isterken, bir anda zarar verip, bilinçsizce kullanılan bir üründen dolayı alerjik reaksiyonlarla uğraşa biliriz.

El (4)

Benim bildiğim cilde en çok faydası olan, günde en az iki litre tüketilmesi gereken Su’dur. Vücudun doğal nemlendirici kaynağıdır su. Yeteri miktarda tüketildiği zaman cildin kurumasını engeller. Belki de tüm cilt tiplerine en çok faydası olan tek şeydir su. Doğanın cildimize en güzel armağanıdır.

Cilt bakımının püf noktaları her cilde göre değişebilirken, değişmeyen şey var o da, bir krem reklamının sloganında dediği gibi en değerli giysimiz cildimiz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir