Cilt Çatlaklarına Çözüm Önerileri

Cilt Çatlaklarına Çözüm Önerileri

Sağlık - Güzellik Abdullah Ergün 17 Okunma

Bütün bayanların en büyük dertlerinden birisi olan vücut çatlakları ergenlik döneminde başlayan ve sonrasında meydana gelen kilo alıp verme döngülerinde karın ve bacaklarda sıkça görülen sorunlardır. Karın çatlakları hamilelik döneminde de kadınların başındaki en büyük dertlerden bir tanesidir. Bazı önleyici uygulamalarla karın çatlakları engellenmeye çalışılsa da çoğu kez bu uygulamalar yetersiz kalmaktadır. Cilt çatlakları genellikle ergenlik dönemi, ciltte kolojen lif eksikliği, genetik faktörler, sık sık kilo alıp vermek, hormonsal değişiklikler, vücut çalışmak, kortizon tedavisi, hamilelik gibi nedenlerle meydana gelebilirler. Çok kolay bir şekilde ciltte meydana gelen cilt çatlakları ne yazık ki aynı kolaylıkta tedavi edilememektedir. Bol bol su içmek ve çeşitli kremleri vücuda sürmek gibi uygulamalar yapılsa da cilt çatlaklarını engellemenin bilinen bir yolu yoktur.

Cilt Çatlaklarının Yapısı Nasıldır?

Cilt çatlakları yapısı gereği iki türlüdür. Bir tanesi artık beyaz renge dönmüş çatlaklardır. Diğer türse kırmızı ya da mor renkli çatlaklar olarak tanımlanabilir. Beyaz renkteki cilt çatlaklarından doğal bir yöntemle kurtulmak ne yazık ki mümkün olamamaktadır. Bu çatlakların tedavisi için lazer uygulamaları yapılabilmektedir. Ancak bu uygulamaların maliyetleri oldukça yüksektir. Morumsu ya da kırmızı renkli çatlaklar ise bazı müdahaleler evde yapacağınız doğal tedavilerle geçirilebilirler.

Cilt Çatlaklarına Çözümler

Cilt çatlakları için doğal çözümler genellikle doğal yağlarla yapılan masaj uygulamalarıdır. Morumsu ve kırmızı renkli çatlaklara uygulanan bu yöntemle sonuç alınması mümkündür. Doğal yağlar arasında özellikle badem yağının çatlaklar üzerinde olumlu etkileri çok fazladır. E vitamini bakımından çok zengin olan bu yağ, çatlakların oluşmasından önce de ciltte kullanılabilir. Cilt elastikiyeti için önemli olan E vitamini kolojen doku oluşumunu da sağlayan bir vitamin olduğundan E vitamini yönünden zengin olan badem yağı çatlak tedavisinde en etkili üründür. Badem yağından başka zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı, lavanta yağı, buğday yağı, rüşeymi yağı, kakao yağı, papatya yağı gibi yağlar da çatlak tedavisinde etkin olarak kullanılabilir. Lavanta ve papatya yağları birlikte kullanıldığında daha etkili bir çözüm üretirken, zeytinyağı da aloevera yağıyla karıştırılarak etkin sonuç elde edilebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al