Cilt İçin Elma Sirkesinin Faydaları

Cilt İçin Elma Sirkesinin Faydaları

Sağlık - Güzellik erkut 60 Okunma

Günümüzde kadınların en büyük sorunlarından biri cilt problemleridir. Bu problemlerin en büyük kaynağı ise kadınların daha güzel görünmeleri için kullandığı kozmetik ürünleridir. Sivilce, siyah nokta, akne gibi birçok problemle baş edebilmek için kremler, losyonlar, maskeler ve bitkisel ilaçlar kullanmaktayız. Her kadın olduğundan daha genç ve fit görünmek için birçok yöntem denemektedir. Cildimizin daha genç ve parlak görünmesi kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlarken gün içindeki enerjimizi de olumlu yönde etkileyen çok önemli bir faktördür. Kadınlar cildine maske yapmak için elma, salatalık, Hindistan cevizi yağı vb. karışımları cildine uygulamaktadır. Bunların faydası olabildiği gibi kimi ciltlerde bir takım sorunlara yol açtığı da görülmektedir. Çünkü herkesin cilt tipi farklıdır. Bu nedenle kesinlikle iyi bir cilt analizinin yapılması ve cilt tipi belirlendikten sonra cilde uygulanması gereken maske de belirlenmelidir.

Biz bu makalemizde elma sirkesinin cilde sağladığı faydalardan bahsedeceğiz. Sirke herkesin bildiği üzere asırlardan beri çok amaçlı bir şekilde kullanılmaktadır. Elma sirkesi kadınların evde her alanda kullandığı son zamanlarda da cilt bakımı için kullanılan oldukça faydalı bir çözümdür. Elma sirkesi ahşap fıçılarda organik elmaların ezilmesi ve fermantosyon geçirmesiyle elde edilir. Elma sirkesi içerdiği vitaminler, mineraller, kalsiyum, fosfat, potasyum bakımından oldukça zengindir.

Elma Sirkesi Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

Elma sirkesi geçmişten günümüze kadar birçok amaç için kullanıldığını söylemiştik. Bunları listeleyecek olursak; diyabet hastalarında, yüksek kan basıncı sorununda, sindirim sistemi problemlerinde, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kilo vermek ve sindirimi geliştirmek için kullanılmaktadır. Bunun yanında elma sirkesi kötü nefes kokusu ve kötü cilt kokusu için de birebir çözümdür.

Cilt Bakımında Elma Sirkesinin Kullanımı

Çoğu kadının en büyük sorunu sivilcedir. Sivilcelerden kurtulmanın en etkili yolu elma sirkesinin doğru bir şekilde kullanılmasıdır. Elma sirkesi asitli olmasından dolayı cildin ph değerini düzenlemektedir. Aynı zamanda evlerimizde kullandığımız tonik işlevini de görerek cildi bakterilerden arındırmaktadır. Kullanımı ise oldukça pratik ve kolaydır. Bir miktar organik elma sirkesi ile aynı miktarda distile su ile bir karışım oluşturun. Bu karışımı her gün cildinizdeki aknelerin üzerine uygulayın. Yaklaşık olarak cildinizde 10 dakika bekletip sadece suyla yüzünüzü yıkayın. Deneyenlerin kesin çözüme ulaştığı bu yöntemde ilk etapta olumlu sonuç alamayabilrsiniz. Bu nedenle bu karışımı düzenli olarak en az bir ay kullanmak gerekmektedir. Bir ay sonrasında cildinizde gözle görülür bir iyileşme olacaktır.

Elma sirkesinin cilt üzerinde bir başka faydası ise kuru ya da yağlı ciltten kurtulmak isteyenler içindir. Elma sirkesi eğer cildiniz çok kuruysa bu kuruluğunu engellemekte olup yağlı ciltlerde ise ciltteki yağ oranının azalmasını sağlamaktadır. Kozmetik tonikleri kullanmak yerine evde biraz su ve biraz sirkeyi karışım haline getirerek doğal tonik olarak kullanabilirsiniz. Bu doğal karışımızı cildinize uyguladıktan sonra durulamayı sakın unutmayın.  Yine bu karışımın bir kısmını saçlarınıza parlaklık versin istiyorsanız kullanabilirsiniz. Islak saça uygulamanız daha faydalı olacaktır ya da duşta en son bu karışımla saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Cildimizi tehdit eden bir diğer önemli sorun ise belirli bir yaştan sonra oluşmaya başlayan yaşlılık lekeleridir. Yaşlılık lekeleri birçok kadını rahatsız etmektedir. Yaşlılık lekeleri için iki çorba kaşığı portakal kabuğu ile yarım çorba kaşığı elma sirkesini karıştırıp direkt olarak lekelerin üzerine uygulayın. Bunun yanı sıra elma sirkesi ve soğan suyu karışımı da yaşlılık lekeleri için oldukça etkili bir yöntemdir. Yaşlılık lekelerini önlemek için bu karışımı kullandıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise güneş ışığından kaçınmaktır. Gündüz dışarı çıkarken cilde mutlaka güneş kremi uygulanmalıdır. Bu karışımı düzenli olarak yaşlılık lekelerinizin üzerine uygularsanız 1 ay içinde gözle görülür bir azalma olacaktır.

Güneş yanıklarından korunmak için yine binbir derde deva olan elma sirkesi başrol oynamaktadır. Güneşe maruz kalarak yanmış tenin üzerine bir miktar elma sirkesi ve soğuk suyu karıştırarak pansuman yapmak çok faydalı olacaktır. Bu işlemi birkaç kez uyguladıktan sonra biraz bekleyin. Ardından Hindistan cevizi yağını yanık cilde uygulayın. Yanıkların kısa bir sürede iyileşmesine şaşıracaksınız.

Kadınların en çok yakındığı selülitlerden kurtulmanın yolu da yine elma sirkesinden geçmektedir. Selülitler sağlıksız beslenen birçok kadının baş belası haline gelmiş durumdadır. Görüntü olarak da oldukça çirkin bir görüntüye yol açan selülitlerden kurtulmak için kozmetik ürünler yerine bu sefer elma sirkesini deneyin. Kullandığınızda selüliletlerin gözle görülür bir biçimde azalmasına çok şaşıracaksınız. Bunun tarifi ise şu şekilde: bir ölçü masaj yağı ile üç ölçü elma sirkesini karıştırın ve bu karışımı selülitli bölgeye uygulayın. Daha sonrasında karışımı uyguladığınız bölgeyi sadece su ile durulayın. Duruladıktan sonra herhangi bir nemlendirici sürebilirsiniz. Bu karışımın yararını görebilmek için 2 ay boyunca düzenli bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederim.

Önemli cilt rahatsızlıklarından biri olan tırnak mantarına da sirke çok faydalı gelir. Tırnaklarına her gün sirkeyi direkt olarak sürün ve kuruduktan sonra durulamayın. En az bir ay bunu kullandıktan sonra tırnak mantarlarından kesin bir yolla kurtulmuş olacaksınız.

Yine elma sirkesinin deva olduğu bir sorun olan saçtaki kepekler için de kullanılması tavsiye edilmektedir. kepekten kurtulmak için üç ölçek su ile bir ölçek elma sirkesinden bir karışım oluşturarak saç diplerine bunu uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı mutlaka durulayın.

Bu makalemizde görmüş olduğunuz üzere elma sirkesinin birçok rahatsızlığa iyi gelen yönlerinden bahsettik. Yüzyıllardan beri insanların en doğal yöntem olarak kullandığı elma sirkesini evlerinizden eksik etmeyin ve her zaman kullanın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir