Cinsel İlişki İle Bulaşan Hastalıklar

Cinsel İlişki İle Bulaşan Hastalıklar

Genel Kültür Çağrı Sevgi 78 Okunma

Cinsel İlişki İle Bulaşan Hastalıklar

Cinsel ilişki, sağlıklı her insan için zorunluluk taşır. Kişilerin normal hayatlarına devam ederken; hayattan aldıkları mutluluk cinsel ilişki sayesinde daha da artar. Nasıl ki yemek, uyumak ya da su içmek gibi temel ihtiyaçlarımız var ise cinsellik de bunlardan biridir. Toplumumuzda her ne kadar bir tabu olarak kabul edilse de; cinsellikle ilgili mutlaka gerekli bilgilendirmelerin yapılması gerekir. Çünkü her ne kadar düzenli hayatta cinsellik ön planda olsa da; doğru önlemler alınmadığı zaman ortaya sorunlar da çıakr. Bu nedenle cinsel ilişki konusunda güvenli cinsel ilişki insanlara öğretilmelidir. Özellikle tanınmayan bir insanla cinsel ilişki yaşanacaksa; mutlaka gerekli korunma yöntemleri sağlanmalıdır. Ayrıca çiftler düzenli aralıklar ile kontrollerden geçirilerek; oluşabilecek pek çok hastalık için de önlem alınmış olur.

Cinsel İlişki İle Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Cinsel yol ile bulaşan hastalıkların belirtileri genellikle aynı durumları yaşatır. Bu nedenle bazı belirtiler gözlemlendiğinde hemen doktora başvurmak gerekir.

  • Sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma durumları uzun sürüyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Bunun nedeni idrar yollarındaki iltihaplanmalar da olabilir. Ancak uzun süre devam ediyorsa; cinsel yolla buluşan bir hastalık da sebebiyet verebilir.
  • Erkek ya da kadın cinsel organlarında yaraların oluşması istenilen bir durum değildir. Bu durumla karşılaşılması durumunda ise hemen bir doktora başvurmak gerekir.
  • Erkek ya da kadın cinsel organında yaralar olmasa da kaşıntı ve kızarıklık oluşuyorsa; bunun da nedeni cinsel ilişki ile buluşan bir hastalık olabilir. Bu durumda bir doktora başvurarak gerekli testlerin yapılmasında fayda vardır.
  • Özellikle kadınlarda cinsel organda akıntıda bir değişiklik durumu oluşuyorsa doktora başvurmak gerekir. Vajinal akıntı kadınlarda oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak bu akıntının bir anda rengi ve akışkanlığı değiştiyse; ayrıca akıntıda kötü kokular da oluşuyorsa; bu durum önemli olabilir. Bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir.
  • Kadınlar adet düzensizliği ya da adet dışı görülen kanamalar da; cinsel yolla bulaşan bir hastalığın habercisi olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşılan kadınların hemen doktora başvurmasında fayda vardır.

Cinsel İlişki İle En Çok Buluşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel ilişki ile buluşan pek çok hastalık vardır. Bu hastalıklardan bazıları daha fazla karşımıza çıkar.

  • Cinsel yolla buluşan hastalıklar arasında en çok karşılaşılan hastalık bel soğukluğudur. Bu hastalık bakteri kökenli bir hastalıktır. Erkeklerde penisten gelen sarı renkte olan akıntı bel soğukluğunun habercisi olabilir. Kadınlarda ise en önemli belirtisi adet dışında görülen kanamalardır. Cinsel ilişki devam ettikçe kadından erkeğe ya da erkekten kadına buluşma durumu da artar.
  • Genital siğil rahatsızlığı da cinsel yolla buluşur. Bu hastalık hemen etkisini göstermez. Bazen 6 ay sonra bile ortaya çıkabilir. En önemli belirtisi genital organlarda meydana gelen siğillerdir. Eğer hemen önlem alınmazsa; siğiller yayılıp cinsel organları kaplayabilir. Lazer ile yakma yöntemi uygulanarak tedavi edilir.
  • Sifiliz yani Frengi hastalığı da cinsel yollardan bulaşır. Vajina ve peniste ağrısız şekilde bulunan yaraların olması hastalığın en önemli belirtisidir. Hemen müdahale etmek gerekir. Aksi durumda ciddi zararlara neden olabilir.
  • Hepatit hastalığı da cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalık ayrıca kan yoluyla da bulaşır. Hastalık ayrıca anne karnındaki bebeğe anneden de bulaşabilir. Bu hastalık genellikle pek bilinen belirtiler içermez. Çoğu kişi bu sebeple oldukça geç farkına varır. İlk başta aynı bir grip gibi etkisini gösterir. Yüksek ateş ve kusma da görülür. Bu hastalığın ilerlemesi ise karaciğere zarar verir.
  • HIV virüsünün neden olduğu AIDS ise; günümüzde tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bu nedenle de ölümcüldür. AIDS hastalığı vücudun bağışıklık sistemini etkiler. Cinsel yollarla bulaşıldığı gibi kan aracılığı ile de bulaşır. Herhangi bir belirtisi söz konusu değildir. Bu nedenle oldukça geç fark edilir. Sadece kan testleri yardımıyla hastalık öğrenilir.

Tüm bu cinsel yollardan bulaşan hastalıkları önlemek için öncelikle tek eşlilik önemlidir. Ayrıca prezervatif kullanımı da cinsel yollardan buluşan hastalıkları önlemede etki sağlar. Bu hastalıklar kan yoluyla da bulaştığı için; herkesin kullandığı enjeksiyonlardan uzak durarak da cinsel yolla buluşan hastalıkları önleyebilirsiniz.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir