ÇOCUK GELİŞİMİ

ÇOCUK GELİŞİMİ

Anne Bebek erkut 47 Okunma

Her yaş ve her dönemde ayrı ayrı sorumluluklar içerir çocuk gelişimi. Bir çocuğun gelişiminde her ayrıntıya dikkat edilmelidir. Bebekler doğduğu günden itibaren ihtiyaçlarını karşılamak için çevresiyle iletişim kurmaya başlarlar. Özellikle ilk haftalarda bebekler sürekli ağlar. Bunun sebebi sizden bişey istemesidir. Bebeklerin hareketlenmesi genelde ilk aydan sonra başlar. İlk aydan sonra daha az ağlarlar çünkü ihtiyaçlarını hareketleriyle bir şekilde ifade ederler. Karınları acıktığı zaman bebek sürekli hareket eder. Ama ilk haftalarda bunu ağlayarak ifade etmeye çalışır.

Çocuklarınız sizin bir parçanızdır. Bu yüzden onun için en iyisini düşünmelisiniz. Ona en iyi eğitimi verebilmek için bilgileirnizi geliştirmelisiniz. Bebek büyütmek kolay değildir. Bebeğinizi hissetmeniz gerekir. Onu büyütürken yeterli bir bilginiz yoksa mutlaka bebek eğitimi ya da gelişimi için yazılan kitapları okumalısınız. Bu sizin ve bebeğiniz için yararlı olacaktır. Ayrıca kademe kademe ayrılan kitaplarda vardır. Örneğin bebek gelişiminde en önemli olan ilk haftalardır. Bunun için haftalık bebek gelişimi ile ilgili kitaplar okumalısınız. Her gün bebeğin biraz daha büyümesi demektir. Etrafının biraz daha farkına varması demektir. Bebeğinizin doğduğu günden itibaren siz de etrafınıza daha çok dikkat etmelisiniz. Özellikle hijyen. Bebekler korumasızdır. En ufak mikroptan hastalık kapabilirler. Bazen bu hastalıklar çok ciddi durumlara gelebilir. Bunları yaşamamak için evinizde toz barındırmayınız. Tabi ki sadece toz barındırmakla olmuyor. Bebeğinizi beslediğiniz  eşyaları da çok temiz kullanmanız gerekir. Özellikle biberon temizliği çok önemlidir. Bebeğinize verdiğiniz her besinden sonra biberonu mutlaka sıcak suda yıkayınız. Biberonu ve başlığı ayrı yıkamaya dikkat edin. Çünkü biberon ve emziğin arasına ne kadar su tutsanız girmez. Bu yüzden o arada mikrobun çoğalması aşikardır. böyle olduğu zaman bebeğin hastalık kapma olasılığı artar. Bu durumu önlemek için mutlaka bebeğinize verdiğiniz her besinden sonra biberonu ve emziği ayrı yıkayınız.

İlk 3 ay geçtikten sonra bebeğin gelişimi rahatlar. Bebek yürümeye başladığı zaman onunle iletişiminizi arttırmanız gerekir. çünkü bu dönemlerde bebek meraklıdır. Herşeyi öğrenmek ister. onun yanında daha fazla vakit geçirerek bebeğin çevreye duyarlılığını arttırmış olursunuz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir