Çocuklarda Obezite Hastalığı ve Doğum Öncesi İlişkisi

Çocuklarda Obezite Hastalığı ve Doğum Öncesi İlişkisi

Anne Bebek Abdullah Ergün 56 Okunma

Obezite rahatsızlığı: Vücutta bulunan yağ dokusunda ciddi bir artışın meydana gelmesi sonucunda oluşan önemli bir hastalıktır. Vücuda alınan enerji miktarının yakılan enerjiden fazla olması durumu obeziteye sebebiyet vermektedir. Günümüzde yetişkinlik döneminde ortaya çıkan kalp hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi pek çok rahatsızlığın temellerinin çocukluk döneminde atıldığı bilinmektedir. Obez bir çocuk çevresi tarafından sevimli ve kanlı canlı bir çocuk olarak tanımlanabilir. Ancak bu hal çocuğun ilerleyen dönemlerde ciddi problemlerle karşılaşmasının tohumlarını atan ve sağlık sorunlarını başlatan önemli bir durum olacaktır. Şişmanlık sorunu olabildiğince erken yaşlarda çözülmesi gereken bir hastalıktır.

Obezitenin Nedenleri Nelerdir?

Obezitenin yaşanmasında çevresel etmenler kadar genetik faktörlerin de etkin olduğu bilinmektedir. Özellikle anne ve babası şişman olan çocukların sadece annesi ya da sadece babası şişman olan çocuklara göre daha yüksek oranda obeziteye yakalanma riski bulunmaktadır. Çevresel etmenler incelendiğindeyse annenin doğum sırasında aşırı kilo alması ve bebeğin doğum ağırlığının şişmanlık üzerinde etkileri bulunmaktadır.

Özellikle gebeliğin son üç aylık döneminde bebekte aşırı bir yağ birikimi oluşmaktadır. Bu süreç içerisinde annenin beslenmesi bebeğin yağ dokusu miktarını direkt olarak etkilemektedir. Annenin dengesiz ve aşırı beslenmesi bebekte doğum ağırlığının artmasına ve sonraki yıllar içerisinde şişmanlık riskinin oluşmasına yol açmaktadır. Bunun yanında yeterli süre boyunca anne sütüyle beslenen bebeklerde şişmanlık riski azalmaktadır. Bebeğe ilk altı ay boyunca sadece anne sütü verilmelidir. Bunun haricinde çocukların abur cuburla beslenmesi ve hareket azlığı gibi etkenler de çocuklarda kilo alımını arttırmaktadır.

Çocuklarda Obezite Tedavisi

Tedavi aşamasına geçilmeden önce çocuğun kilolu olmasının nedenlerinin net olarak belirlenmesi önemlidir.

Çocuklarda obezite tedavi yöntemleri genel olarak;

– Çocuğun yaşına uygun bir beslenme programının belirlenmesi,

– Yanlış yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi,

– Fiziksel aktivitenin arttırılması ve psikolojik destek süreci olarak sayılabilir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir