Çocukların İyi Beslenmesi Daha Fazla Uyumasına Sebep Olur Mu?

Çocukların İyi Beslenmesi Daha Fazla Uyumasına Sebep Olur Mu?

Anne Bebek Abdullah Ergün 22 Okunma

İyi zamanlamayla verilen bir pirinç tahılının; daha önce uykuları dü­zensiz olan çocukları, gece boyunca keyifli bir şekilde iyice dinlen­miş bebeklere dönüştürmesinin doğru olmasını bizler de içtenlikle isteriz. Ancak gerçek, çalışmaların bu genel inanışı desteklemediği­dir. Pratik açıdan bakarsak tahıllar; uyku sorununa çözüm olup olmayacağı üzerine bahse tutuşmaktan öte, açlığı ve alışkanlığını bir­birinden ayırmakta yardımcı olacaktır.

Kurtarıcı Tahıl.

İştahlı yiyicilerden bazıları, 3-6 aylıkken tamamı sıvı olan diyetleriyle daha az doyuyor ve gittikçe artan bir şekilde acıkıyormuş gibi görünürler. Günde yaklaşık 900 ml’ye yakın tüketmelerine karşın, gün içinde daha sık beslenmek isterler ve/veya beslenmek için normal uyanma saatlerine göre daha er­ken zamanda kalkarlar. Eğer bu durum sizin bebeğinize uyuyor­sa; suçlu bebeğin aç olması olabilir ve gerçekten bebeğin bes­lenmesine tahıl eklemekle siz ve bebeğiniz daha huzurlu (ve da­ha uzun) uyuyabilirsiniz. Bebeklerin bu aylarda uyku alışkanlık­larının bozulmasına neden olabilecek başka etkenler de buluna­bileceğinden ve bebeklere sadece 4-6 aylıkken katı ek gıda baş­lanmasının iyi nedenleri olduğundan, bu seçeneğe yönelmeden önce çocuk doktorunuzla olasılıkları tartışmalısınız. Bebeğinizin gün içinde birkaç kez katı gıda tüketinceye kadar uyku düzenin­de belirgin bir değişiklik olmayabileceği konusunda sizi önceden uyaralım.

Bebek

Alışkanlığın Gücü.

Eğer bebeğiniz gün boyunca oldukça mem­nunsa ancak gece düzenli olarak kalkıyor ve gece boyunca sık sık beslenmek istiyorsa, uykusuz gecelerinizin nedeni bebeğin kamının aç olmasından değil de alışkanlığından dolayı olma ih­timali yüksektir. Eğer bebeğiniz uykuya dalmak için bir şeyler İçmeyi alışkanlık haline getirdiyse, bu durum sonunda bebeğini­zin hafif uyku dönemine her girişinde, açlık veya susuzlukla ilgi­si olmaksızın “rahatlatıcı gıdasına” yönelmesiyle sonuçlanacaktır. Eğer bu anlatılanlar sizin durumunuza daha çok uyuyorsa; üzülerek söylüyoruz ki, vereceğiniz bebek tahılının miktarı so­rununuzu çözemeyecek demektir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al