CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanmalıdır?

CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanmalıdır?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 64 Okunma

CV(Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanmalıdır?

Hayatımızın her alanında çeşitli yerlere CV vermek gerekebiliyor. İnsanlar sizin hakkınızdaki ilk izlenimi ise bu özgeçmişten ediniyor. Bu nedenle özgeçmişinizi hazırlarken özenle hazırlamanız gerekiyor. Peki CV hazırlarken önemli olan hususlar nelerdir, neleri yazmak gerekir, nasıl bir sıralama izlemek gerekir gibi pek çok soru işareti akla gelir. Bu sorularının cevaplarını sizler için vermeye çalışacağız ancak öncesinde bazı genel kurallara deginelim.

CV hazırlarken ilk yapmanız gereken bu CV’yi nerede kullanacağınıza karar vermek ve ona göre bir CV hazırlamaktır. Eğer bir işe başvuruyorsanız ya da staja başlayacaksanız hazırlayacağıniz CV farklılık gösterecektir. Bu yüzden CV hazırlarken başlıklar, tasarım, değinilecek hususlar ve hatta vurgulanacak hususlar mutlaka CV’nin kullanım amacına göre belirlenmelidir.

CV’de neler bulunmalı?

  1. İlk olarak yapılan en büyük hataya değinmek gerekir. İnsanlar ilk izlenimi CV’den ediniyor olsa da daha da önemlisi fotoğraftır diyebiliriz. Bu nedenle mutlaka bir vesikalık fotoğraf eklemeyi unutmayın. Yalnız alelade bir fotoğraf değil, etkili bir fotoğraf olmasına özen gösterin. Vesikalık fotoğrafınızı Cv’nin sağ üst köşesine yapıştırabilirsiniz.
  2. Kişisel bilgiler bir özgeçmişte olmazsa olmazdır. Bir özgeçmişte mutlaka isim, Soy isim, doğum tarihi ve yeri gibi kişisel bilgiler bulunmalıdır. TC ise bir CV’de kesinlikle bulunmamalıdır. Ayrıca CV’de mutlaka telefon numarası, ev adresi ve mail adresi gibi kişisel bilgiler yer almalıdır.
  3. Bir CV’de sizin eğitim durumunuzu belirten bilgiler de mutlaka yer almalıdır. Mezun olduğunuz ilkokul, lise, üniversite gibi okulların yanında varsa yüksek eğitimleriniz ve halen devam ettiğiniz okulları da belirtmelisiniz. Tüm bu okulları başladığınız ve mezun olduğunuz tarihleri belirterek yazmaya dikkat edin.
  4. Varsa deneyimlerinizi mutlaka CV’nize yazın. Daha çalıştığınız işleri ve hangi süreyle hangi pozisyonda çalıştığınızı kısaca sıralayın. Tecrübeniz yoksa böyle bir başlığı hiç açmayın.
  5. Eğitiminize ilişkin veya başvuru yaptığınız işe ilişkin olarak katıldığınız ek eğitim ve Seminerler varsa mutlaka yazın. Ayrıca bu alanda sahip olduğunuz sertifikalara da yer verin. Bunlar rakiplerinize fark atacak olan hususlardır. Başvuru yaptığınız yer de mutlaka bu hususlara dikkat edecektir.

  6. Teknoloji çağında olduğumuza göre hemen her işyeri bilgisayar bilgisi Bu yüzden bilgisayar bilgileri başlığına özen gösterin. Kimse çalışanına bilgisayar öğretmek istemeyecektir. Word, internet, SAP gibi genel programları bilmeniz sizi avantajlı hale getirir. İşin niteliğine göre on parmak yazmanız da sizi öne geçirebilir. Bu yüzden bilgisayar bilgilerinizi geliştirmeniz çok önemli. Programlama ya da yazılım biliyor olmanız sizin için ciddi avantajlar. Mutlaka bu hususların üzerinde durun.
  7. Maalesef ki günümüzde pek çok işe girmek sadece referansla bile mümkün olabiliyor. Bu yüzden güçlü referans daha garanti iş anlamına geliyor. Sizi bire bir tanıyan ya da hakkınızda bilgi sahibi olan önemli kişileri mutlaka CV’ye etkileyin.
  8. Son olarak kendinizi tanıtan bir paragraf açın. Mesela alkol, sigara kullanmadığınız, takım çalışmasına uygunluğunuz, anlama kabiliyetiniz gibi genel hususlara değinin. Hobi ve fobilerinize ilişkin bir paragraf oluşturun. Bu paragraf sayesinde kişilerin sizi daha iyi tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan bir özgeçmiş örneği pek çok yerde sizin işinize yarayacaktır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir