Demokrasi ve Şehitler Mitinginde Kırılan Rekorlar

Demokrasi ve Şehitler Mitinginde Kırılan Rekorlar

Genel Kültür erkut 30 Okunma

15 Temmuz darbe girişiminin ardından düzenlenmiş olan büyük demokrasi mitingi geride kaldı. Ancak geride kalan miting pek çok farklı rekora da imza attı.

Demokrasi Mitinginde Neler Yaşandı?

Miting başlamadan öncesinde mehter takımı davetlileri karşıladı. Daha sonrasında cumhurbaşkanı ve parti başkanları halkı selamlamak için sahnede yer aldı. Programın ilerleyen süresinde Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldı. Programda daha sonrasında Gazi bir vatandaşın konuşması yer aldı. Devlet adamlarının konuşmasıyla devam eden programda ilk olarak devlet bahçeli sonrasında Kılıçdaroğlu ve daha sonrasında da Hulusi Akar konuşma yaparken devamında Başbakan Binali Yıldırım ve son olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşma yaptı. Program yapılan bu konuşmaların ardından farklı şekillerde devam ederek son buldu. Programa çok sayıda ünlü isim de katıldı. Mitinge katılacak olanlar için ulaşım aralıksız şekilde devam etti. Türkiye’nin tek yürek haline geldiği önemli anlardan biri olarak tarihe geçti.

Demokrasi Mitingi Hangi Rekorlara İmza Attı

Yapılan demokrasi mitingi Türkiye’de pek çok farklı rekora imza attı. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Türkiye’de ilk olarak miting alanı 60 metre uzunluğunda bir sahne kuruldu.
  • Türkiye tarihine geçmiş olan en büyük ve kalabalık miting olarak yapıldı. Mitinge yaklaşık olarak 5 milyon insanın katıldığı belirtiliyor.
  • Tarihte ilk olarak muhalefet partilerin başkanları ana parti başkanı ve bunun yanı sıra cumhurbaşkanıyla aynı mitingde konuşma yaptı.
  • Mitingde kurulan 1 milyon watt gücündeki ses sistemi de rekorlar arasında yer alıyor. Bu sistem sayesinde 1.5 km öteden bile sesler rahatlıkla duyulabilir.
  • Miting alanında toplam olarak 25.000 polis görev aldı. Buda mitingin en kalabalık polis ekibine sahip olması ile rekor kırmasını sağlıyor.
  • Özellikle yabancı dil bilen insanlar için mitingin takibini sağlamak adına ilk defa ibb simultane uygulaması kullanılmıştır. Burada mitingin farklı dillere çevrilmesini sağlamıştır.
  • Mitinge ulaşım için 7000 otobüs ayarlanmıştır.
  • Mitingde görevlendirilmek üzere 728 sağlık personeli tutulmuştur.

Bütün bu rekorların bir araya toplanmasıyla özellikle demokrasi ve şehitler mitingi tarihi bekliyor farklı rekoru kırarak geçmiştir. Mitingin ardından yaşanan yankıları oldukça büyüktü.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir